Demonstracja pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska" rozpoczęła się na Rynku (placu Kwiatowym) w Katowicach 19 grudnia 2021 r. o godz. 19.
Manifestacja na katowickim Rynku
Na miejscu zebrało się kilkaset osób, w tym politycy opozycji, m.in.
- posłowie Monika Rosa, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Michał Gramatyka z Polski 2050,
- europoseł Łukasz Kohut z Nowej Lewicy
- oraz prof. Tadeusz Sławek, sejmikowy radny KO.
- To nie jest zamach na TVN, tylko na wolne media i prawo do informacji – mówiła posłanka Rosa.
- Jak PiS wygra kolejne wybory, czeka nas ciąg dalszy tego scenariusza, na czele z wyjściem Unii Europejskiej. Ale nie tyle my wyjdziemy, co Unia zrobi nam „wypierpol” – mówił Kohut.
Michał Gramatyka, z Polski 2050, podkreślił, że ustawa „lex TVN” to nie jest atak tylko na jedną stację telewizyjną. - To jest atak na wolność, która jest podstawą demokracji i naszego funkcjonowania w Unii Europejskiej. Nie wolno nam na to pozwolić - dodał. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego i obecny radny sejmiku, prof. Tadeusz Sławek, zaznaczył, że wolne media to jest najlepsza szczepionka na władzę, która ma coraz bardziej autorytarne zapędy. Jak mówił, dzięki dostępowi do informacji i różnych punktów widzenia, tworzy się krytyczny i samodzielny ogląd rzeczywistości, a to stanowi o sile społeczeństwa obywatelskiego.
- Jeżeli nie chcemy, żeby ktoś nas informował, że jesteśmy szczęśliwi czy nie i na jakich warunkach, brońmy wolnych mediów – apelował prof. Tadeusz Sławek.
Manifestacja w Katowicach zakończyła się po niespełna godzinie. Na koniec odśpiewano hymn Polski i zaapelowano o wspólny start opozycji w wyborach w 2023 roku. Nie odnotowano żadnych ekscesów.
Apel do prezydenta Dudy o zawetowanie "lex TVN"
Jak informował na Facebooku Komitet Obrony Demokracji, celem manifestacji jest apel do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy zwanej „lex TVN”. „Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie. Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym” – napisano w ogłoszeniu zapowiadającym dzisiejszy protest w Katowicach.
Ustawa skierowana przeciwko Discovery, właścicielowi TVN
Przypomnijmy, że w piątek, 17 grudnia, sejmowa większość odrzuciła weto Senatu i przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. „lex TVN”. Nowe przepisy zakazują kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery. Na początku września Senat odrzucił tę nowelizację i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Niespodziewanie został z niej wyciągnięty w piątek.
Posłowie opozycji podkreślali, że o zwołaniu posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu zostali poinformowani kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem, co ma być złamaniem regulaminu Sejmu. Za przyjęciem Lex TVN głosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony - Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli przeciw.
Uderzenie w wolność słowa w Polsce
Zdaniem organizatorów dzisiejszych protestów, „to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r.”. Te odbywają się dziś w całej Polsce. W woj. śląskim od godz. 13. demonstrowano w Częstochowie. O godz. 17.30 rozpoczęła się manifestacja w Tychach: Tyski protest w obronie TVN i wolnych mediów
Oprócz Katowic, protesty zaplanowano także m.in. w Dąbrowie Górniczej, Żorach i Żywcu.
- Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda. Od podobnego zdarzenia zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina. Krytykująca władze m.in. za korupcję telewizja NTV została przejęta przez państwowy koncern Gazprom w 2001 r. - argumentuje KOD
Co zrobi prezydent Andrzej Duda?
Pytany o swoją decyzję w sprawie „lex TVN”, prezydent Duda zapowiedział, że „bardzo dokładnie zbada tę propozycję legislacyjną”. Na decyzję ma 21 dni.- Ta ustawa najpierw musi trafić, jak to mówimy, na biurko prezydenta, czyli musi zostać przesłana. Jeszcze nie została przesłana, nie mam takiej informacji, żeby trafiła do Kancelarii Prezydenta. Będzie oczywiście przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta – mówił w piątek mediom. Jednocześnie trwa zbiórka podpisów pod apelem o weto prezydenta. TVN24 informuje, że w weekend poparło go milion osób.