Program TVP Opole "Mroczne dzielnice: Załęże" naruszał zasady etyki dziennikarskiej - stwierdziła Rada Etyki Mediów

Prezydent Katowic Marcin Krupa poskarżył się Radzie Etyki Mediów na, jego zdaniem, manipulacyjny reportaż "Mroczne dzielnice: Załęże", wyemitowany przez TVP3 Opole. Rada przyznała mu rację.

YT
Zajawka programu "Mroczne Dzielnice"

W październiku 2021 roku na antenie TVP 3 Opole został opublikowany reportaż „Mroczne dzielnice: Załęże”, który dzielnicę przedstawił jako miejsce niebezpieczne i zdegradowane. Produkcję reklamowano jako "serial, pokazujący miejsca, gdzie przypadkowy przechodzień po zmroku ogląda się przez ramię".

- Utworzenie takiego obrazu dzielnicy jest żenującą manipulacją, która krzywdzi przede wszystkim mieszkańców, którzy od wielu lat wspólnie z miastem ciężko pracują, by pokazać, że stereotypy o tej dzielnicy nie są prawdziwe – mówił wtedy Marcin Krupa, prezydent Katowic zapowiadając podjęcie kroków prawnych.

Skarga Katowic do Rady Etyki Mediów

Miasto przygotowało skargę, która trafiła w grudniu 2021 roku do Rady Etyki Mediów (REM). 13 stycznia 2022 roku REM opublikowała swoje stanowisko, w którym uznała, że materiał TVP o katowickim Załężu narusza zasady etyki dziennikarskiej.

W uzasadnieniu czytamy: „REM zapoznała się z reportażem będącym przedmiotem skargi i potwierdza zasadność wszystkich zawartych w niej zarzutów. Zdaniem REM, TVP jako nadawca materiału oraz wymienione w skardze osoby naruszyły zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy, obiektywizmu i pierwszeństwa dobra odbiorcy, która stanowi, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców.”

TVP o Wrocławiu równie niepochlebnie

REM przypomina także w piśmie, że reportaż „Mroczne Dzielnice” przedstawił podobnie nieprawdziwy obraz o wrocławskim Przedmieściu Oławskim: „Także i tam dostrzegła REM działanie w myśl z góry założonej tezy nakazującej pokazywanie jednostronnie krytycznego, a więc nieprawdziwego, obrazu wybranej dla tego celu dzielnicy, stygmatyzującego ją, krzywdzącego dla jej mieszkańców i władz miasta, które robią wiele, by zmieniać poszczególne dzielnice na lepsze. Nie tylko dzielnice są przedmiotem dokonanego przez TVP wyboru, także same miasta – niemal wyłącznie te, których prezydenci nie reprezentują rządzącej w Polsce partii, lub nie deklarują się jako jej zwolennicy. To, zdaniem REM, przejaw kolejnej tezy podpowiadanej przez autorów tej serii reportaży i obrażającej inteligencję widzów TVP – że mroczne dzielnice są tam, gdzie nie rządzi PiS.”

Żałosna manipulacja - ocenia prezydent

Bardzo się cieszę, że REM przyznała nam rację – stając po stronie prawdy, faktów i rzetelności dziennikarskiej. To dobra wiadomość dla mieszkańców Załęża, którzy otrzymają jasny sygnał, że program o ich dzielnicy był tylko żałosną manipulacją. Nie ma mojej zgody, by mieszkańcy, czy organizacje pozarządowe działające na rzecz dzielnicy, były krzywdzone i wykorzystywane w pseudo-reportażu – podkreśla prezydent Marcin Krupa. - Mam nadzieję, że opinię REM będziemy mogli wykorzystać w dalszych działaniach w tej sprawie. Wspólnie z prawnikami przeanalizujemy możliwość podjęcie kolejnych kroków – mówi prezydent Marcin Krupa.

Miasto przypomina, że w dzielnicy Załęże w ostatnich latach zrealizowano rewitalizację placu Londzina, powstał wodny plac zabaw, a także są realizowane inicjatywy podmiotów sektora NGO, które odmieniają Załęże, jak Klub Wysoki Zamek, czy działalność Domu Aniołów Stróżów. Dla dzielnicy powstał Zintegrowany program rewitalizacji, który dofinansowany był z środków unijnych. Zaangażowanie mieszkańców w życie dzielnicy jest widoczne podczas cyklicznych obchodów dni dzielnicy.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon