Prof. Rykała o usunięciu w Muzeum Śląskim tytułu "Lex Szyszko" z pracy artysty: To skandal

Przed wernisażem Triennale Grafiki Polskiej w Muzeum Śląskim, z jednej z prac usunięto tytuł "Lex Szyszko". - To skandal i cenzura - ocenia Jacek Rykała, artysta, profesor malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

9 grudnia 2021 r. pisaliśmy o sytuacji w Muzeum Śląskim w Katowicach. Tego dnia odbyła się konferencja prasowa przed wernisażem 11. edycji Triennale Grafiki Polskiej, ważnej imprezy artystycznej, organizowanej przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka, zobaczywszy pracę Michała Krawca pt. "Lex Szyszko", oburzyła się. Kazała pracownikom zdrapać tytuł części tryptyku, nadrukowany na ścianie. Wcześniej pracownicy dzwonili do artysty, prosząc go o zgodę na taką ingerencję w jego dzieło.

Więcej o tym wydarzeniu wraz z komentarzem "zdrapanego" artysty: Cenzura w Muzeum Śląskim? Usunięto tytuł "Lex Szyszko" z jednej z prac Triennale Grafiki Polskiej

- To jest absolutny skandal - ocenia sytuację w Muzeum Śląskim prof. Jacek Rykała, artysta, wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Zaczyna się cenzura w tym kraju, właściwie to trwa już dobrą chwilę. Są sytuacje, gdzie cenzura nie jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na sytuację artystyczną, jak chociażby z "Dziadami" w Krakowie, gdzie ten komentarz stał się pozytywną jakością, bo bilety na ten spektakl są wyprzedane do końca lutego. Jeśli praca zostaje pozbawiona tytułu, to nawet w komunie tego nie było, chyba że w latach 50. Uważam, że to cenzura i skandal - podsumowuje prof. Rykała.

Wernisaż 11. Triennale Grafiki Polskiej odbędzie się 10 grudnia. Wystawę 60 z 600 nadesłanych na konkurs prac można oglądać na poziomie -4 w Muzeum Śląskim od 11 grudnia 2021 r. do 10 marca 2022 r.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon