W środę 27 października 2021 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach otwarto wystawę "Powstania Śląskie". Tego dnia w tym gmachu Instytut De Republica wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zorganizowały konferencję naukową „Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś”.
Premier Morawiecki otworzył wystawę o powstaniach śląskich
Na otwarcie wystawy o powstaniach śląskich do Katowic przyjechał sam premier Mateusz Morawiecki. Chętnie fotografował się z paniami ubranymi w stroje śląskie. Przemówił też z mównicy:
- Polska była wyborem nieoczywistym - w 1920 r., kiedy wybuchało II powstanie śląskie. W 1921 r., któż przypuszczał, czy Polska nękana tyloma problemami przetrwa. Dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu. Powstańcy śląscy, niezależnie od wszystkiego, postawili na Polskę. Tamto wydarzenie, które powinno być zapamiętane w historii jako zwycięskie, to wielka polska sprawa - mówi premier Mateusz Morawiecki
Dodał, że "II RP nie mogłaby istnieć w takim kształcie jaki znamy gdyby nie Śląsk. Polska nie mogłaby rozwijać się bez Śląska". - Jestem wdzięczny powstańcom i wszystkim, którzy przechowują o nich pamięć i o tym wielkim zrywie narodowym - dziękował.
"Dzięki nim przetrwała Polska"
Premier Morawiecki zwrócił uwagę na to, że "nie byłaby możliwa organizacja powstania tak szeroko i z takim poparciem społeczeństwa, gdyby nie wielka praca w kulturze, oświacie - ks. Norbert Bończyk, Józef Lompa czy Karol Miarka, te nazwiska musimy pamiętać, bo dzięki nim przetrwała Polska".
- Polska nie byłaby taka, jaka była bez Śląska. Ale i Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości, odrębności kulturowej, wspaniałej kultury śląskiej bez Rzeczypospolitej, bez Polski - zakończył premier.