- W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych; od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia - poinformował w środę 22 grudnia 2021 r. rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, czytamy na stronach portalu Dziennik Gazeta Prawna.
Andrusiewicz oświadczył, że potwierdzenie tego faktu znajdzie się w nowelizacji rozporządzenia, które wprowadzało w Polsce stan epidemii. Dodane tam będą zapisy o obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników służb medycznych. Sprawa nie dotyczy jednak tylko lekarzy, czy pielęgniarek, ale wszystkich pracowników wszystkich placówek medycznych w kraju.
Oznacza to, że aby móc pracować w służbie zdrowia, zaszczepieni muszą być także pracownicy niemedyczni, jak np. obsługa techniczna, administracja, a nawet pracownicy porządkowi. Ponadto obowiązkowi temu będą podlegali również wszyscy pracownicy aptek.
Mało czasu na szczepienie
Wprowadzenie tego obowiązku zostanie obwarowane rygorami terminowymi. Już od 1 marca 2022 roku każdy z pracowników służby zdrowia będzie musiał udokumentować fakt pełnego (czyli dwoma dawkami lub jedną Johnson&Johnson) zaszczepienia. Nie podano jeszcze szczegółowych informacji, w jaki sposób potraktowani zostaną ci z pracowników, którzy nie zdecydują się na szczepienie.
Wkrótce nowa szczepionka
Tymczasem Polska zgłosiła już zapotrzebowanie na kolejną ze szczepionek, która zostanie dopuszczona do użytku na terenie naszego kraju. To preparat firmy Novavax. W poniedziałek 20 grudnia 2021 r. specyfik ten uzyskał pozwolenie Komisji Europejskiej do obrotu tym preparatem na terenie całej Unii Europejskiej. Ma być dostępna z początkiem 2022 roku, a do Polski ma trafić w dwóch pierwszych transzach ponad 4 miliony szczepionek. Pierwsze informacje o badaniach skuteczności tego preparatu mówią o 90% skuteczności. Co ciekawe, część jej produkcji będzie odbywała się także w Polsce. Dostępna będzie dla osób w wieku powyżej 18 lat.