Czym jest podwójne OC?
Z podwójnym OC ma się do czynienia w momencie, gdy do jednego pojazdu są jednocześnie przypisane dwie polisy. Z reguły taki stan nie jest wynikiem celowego działania, a pomyłki lub niedopatrzenia. Dwukrotne podpisanie umowy na ubezpieczenie OC wiąże się z koniecznością opłacenia podwójnej składki, co dla właściciela pojazdu jest zbędnym wydatkiem.
Taka sytuacja ma miejsce najczęściej na skutek:
● podpisania umowy OC z innym towarzystwem — wiele osób, które nie są zadowolone z wysokości składki proponowanej przez obecnego ubezpieczyciela, decyduje się na skorzystanie z innej, tańszej oferty. Wtedy konieczne staje się wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC. W innym przypadku zostanie ona automatycznie przedłużona po zakończeniu. Wówczas do Twojego samochodu przypisane będą dwie polisy — pierwsza od firmy, z której usług chciałeś zrezygnować, jednak nie zrobiłeś tego w odpowiedni sposób, i druga — od nowego towarzystwa.
● nabycia używanego pojazdu z ważną polisą OC — kupując samochód, warto dopytać wcześniejszego właściciela o kwestie ubezpieczenia. Jeśli auto jest objęte obowiązkową ochroną jeszcze przez jakiś czas, nowe OC powinieneś wykupić dopiero po zakończeniu tamtej umowy. W przeciwnym razie narazisz się na zbędny wydatek, a Twój samochód będzie miał podwójne OC. Jeśli z jakichś powodów chcesz zrezygnować z OC zbywcy, powinieneś przekazać ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy.
Opisane sytuacje są najpopularniejszymi przyczynami dwukrotnego ubezpieczenia auta. W głównej mierze wynikają z braku znajomości przepisów i niedoinformowania właścicieli. Zdarza się też, że mimo podjęcia odpowiednich działań w celu wypowiedzenia umowy, nie zostanie ona zakończona. Stanie się tak, jeśli z jakiegoś powodu dokument nie dotrze do towarzystwa ubezpieczeniowego lub gdy zabraknie na nim jednego z istotnych elementów — np. odręcznego podpisu.
Jak uniknąć podwójnego OC?
Chcąc wypowiedzieć umowę OC swojemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi, należy pamiętać o konieczności dostarczenia mu odpowiedniego dokumentu. Trzeba to zrobić co najmniej dzień przez momentem jej zakończenia. W przypadku rezygnacji z polisy zbywcy pojazdu obowiązuje ten sam sposób postępowania.
Tworząc wypowiedzenie, warto pamiętać o zawarciu w nim wszystkich niezbędnych danych. Należą do nich m.in. imię i nazwisko obecnego właściciela, marka i model pojazdu czy okres trwania ubezpieczenia. W przygotowywaniu dokumentu może pomóc funkcjonalny generator wypowiedzenia OC. To intuicyjne narzędzie znacznie upraszcza cały proces. Po wypełnieniu formularza wystarczy pobrać gotowe pismo bezpośrednio ze strony lub ze swojej skrzynki mailowej, wydrukować je, podpisać i przekazać ubezpieczycielowi.