Rzeźba-archiwum, której inspiracją była hejnalica Kościoła Mariackiego w Krakowie to projekt autorstwa młodego designera Aleksander Rokosz. Zgodnie z interpretacją autora, obiekt jest jest zwierciadłem czasu i przestrzeni, w dodatku - skrywa w sobie setki wizji świata przyszłości. Wszystko dzięki ogólnopolskiej akcji "Serce Kapsuły Czasu", w ramach której uczestnicy tworzą prace plastyczne, literackie, oraz rozmaite nagrania video dotyczące osobistego wyobrażenia świata za 100 lat. Do tej pory udało się zebrać blisko 4000 prac z całej Polski. Nie brakuje wizji przedstawionych przez dorosłych, jednak większość nadesłały dzieci i młodzież.
- W pracach dominują takie pomysły na to, że będzie źle. To jest w zasadzie dobra informacja, dlatego, że dzieciaki są świadome tego, że po prostu należy dbać o środowisko, żeby go nie degradować bardziej. Jeżeli tak będzie wyglądał postęp technologiczny i przemysłowy to po prostu źle skończymy. Ta świadomość jest bardzo ważna, myślę, że w naszym pokoleniu jej nie było. - tłumaczy Marta Pokorska-Jurek z Fundacji IDEANOVA
Katowice za 100 lat?
Fundacja IDEANOVA postanowiła umieścić instalację także w Katowicach. Od 1 sierpnia, do końca października 2022 roku, mieszkańcy i odwiedzający mogą podziwiać Kapsułę Czasu na terenie Fabryki Porcelany, przy ul. Porcelanowej 23.
Chętni, którzy chcą przedstawić swoje wizje przyszłym pokoleniom mogą przesyłać dzieła w wersji tradycyjnej, pocztą na adres Fundacji IDEANOVA (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Dla fanów nowoczesnych rozwiązań powstała też specjalna aplikacja mobilna "Kapsuła Czasu" dostępna bezpłatnie w AppStore i Sklepie Play. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie fundacji.
Uroczyste otwarcie
Unikatowa, złota rzeźba została odsłonięta pod Muzeum Narodowym w Krakowie 1 czerwca 2020 roku. Zgodnie z ideą, pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10 latach od momentu powstania tego obiektu architektonicznego. Dalej - otwierana będzie w interwałach czasowych co 25 lat, aż do momentu realizacji 100-letniej formuły.