Poczuj folklor i dotknij historii. Skansen w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zapraszają

Jest takie miejsce, gdzie dawne wieki ożywają, a każdy turysta może cofnąć się do XIX wieku. Jak daleko trzeba go szukać? Znajdziemy je w zaledwie 40 minut jazdy z Katowic. Gotowi na podróż w czasie?

W folkowym stylu - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Jak wyglądało życie codzienne sto, dwieście, trzysta lat temu? Czym nasi pradziadkowie dekorowali swoje pokoje zanim pojawiła się Ikea? Jak urządzali kuchnie, izby czy sienie? Tego wszystkiego można dowiedzieć się w Parku Etnograficzny w Wygiełzowie. Atrakcja znajduje się całkiem niedaleko od granicy z województwem małopolskim. Bez problemu dojedziemy tam samochodem dzięki autostradzie A4. Zwolennicy transportu publicznego też dotrą całkiem sprawnie. Co czeka nas na miejscu?

Skansen składa się z 27 zabytkowych obiektów. Znajdziemy tam zarówno budynki wiejskie, jak i małomiasteczkowe. Romantyczny, folkowy nastrój wycieczki między starymi domkami wzmacniają mijane po drodze autentyczne kapliczki, studnie czy pasieki. Na trasie czekają na nas pamiątki po kulturze Krakowiaków Zachodnich: chałupy, stodoły, spichlerze, kuźnia, a nawet zabytkowy kościółek.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Jak u Fredry

Malownicze chałupy to jednak nie jedyne atrakcje skansenu. Znajduje się tam również dworek z XVIII wieku. Jego wnętrze zostało zaaranżowane na mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej w okresie od połowy XIX wieku do 1945 roku. Goście zwiedzą elegancki salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnię oraz gabinet pana. Część pomieszczeń można zarezerwować na potrzeby organizacji konferencji, koncertu czy innego wydarzenia kulturalno-artystycznego.

Kiedy wieki ożywają, czyli co to jest Etnomania

Każdego roku w skansenie odbywa się tradycyjna impreza. Etnomania ściąga do Wygiełzowa coraz więcej turystów. Podczas wydarzenia goście mogą poznać odchodzącą w niepamięć kulturę ludową, wziąć udział w warsztatach czy po prostu miło spędzić czas w stylu slow life. Coś dla siebie znajdą zarówno maluchy, jaki i starsi goście. Podczas Etnomanii odbywa się jarmark rzemiosła, rękodzieła, dizajnu, produktów eko i wyrobów lokalnych. Zadowoleni będą także smakosze, którzy odwiedzić mogą stoiska z kuchnią regionalną, wegetariańską czy slow food. Zainteresowani spróbują swoich sił w czerpaniu papieru, garncarstwie, hafciarstwie lub tworzeniu wianków. Dla maluchów organizowana jest specjalna strefa z grą terenową, animacjami i dawnymi zabawami ludowymi.

Oprócz Etnomanii, warto także odwiedzić skansen z okazji Ziemniaczyska pod Lipowcem, Dnia Dziecka czy Nocy Muzeów. W ramach tego wydarzenia w tym roku odbył się prawdziwy bal. Goście dworku znajdującego się na terenie skansenu poznali nie tylko historię zabytku i jego dawnych właścicieli, ale także nauczyli się XIX wiecznych tańców.

Niesłychaną gratką dla osób zainteresowanych kulturą ludową jest organizowany od kilkudziesięciu lat Przegląd Zespołów Obrzędowych ,, Po Krakowsku”. M a on na celu kultywowanie i propagowanie bogactwa kultury ludowej oraz pielęgnowanie tożsamości z kulturą własnego regionu.

Warto również wspomnieć o tradycyjnym odpuście pod czerwona jarzębiną. W trakcie tej imprezy można wysłuchać muzyki folkowej, wziąć udział w warsztatach rękodzieła i zapoznać się z ginącymi zawodami, a także spróbować regionalnych produktów i zakupić ręcznie wykonane pamiątki.

Wieczór integracyjny w skansenie? Czemu nie!

Park Etnograficzny w Wygiełzowie zaprasza nie tylko turystów. Do dyspozycji gości na terenie skansenu oddano także kilka obiektów, gdzie zorganizować można spotkania, imprezy okolicznościowe czy wydarzenia artystyczne. Park oferuje:

  • amfiteatr
  • małą scenę
  • krąg ogniskowy i palenisko grillowe
  • salę konferencyjną
  • karczmę

Budynki skansenu otacza piękna przyroda. Atrakcja jest także dostosowana do potrzeb maluchów, które mogą bezpiecznie zwiedzać ogrodzony teren.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Z wizytą na zamku

W pobliżu skansenu na turystów czeka kolejny punkt na mapie zabytków. Nad okolicą dumnie wznosi się zamek Lipowiec. Budowla przetrwała niejedno zawirowanie dziejowe – jej historia sięga czasów średniowiecza. Zabytek znajduje się w pobliżu słynnego Szlaku Orlich Gniazd. To grupa warownych obiektów ciągnących się od Częstochowy aż do Krakowa. Obecnie trwają prace mające na celu otwarcie zamku Lipowiec dla zwiedzających. Goście będą mogli między innymi wejść na wieżę widokową. Ze szczytu warowni roztacza się piękny widok na krajobraz okolic. Podziwiać można nieodległe miasta Zator czy Oświęcim. Bystry obserwator dostrzeże także zarysy Beskidów: Żywieckiego, Śląskiego i Małego.
FB II WWW II INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon