Pielęgnacja cery latem – czy naprawdę warto?
Owszem, warto! Latem skóra ludzkiego organizmu narażona jest na szereg czynników zewnętrznych, które wpływają na jej kondycje. Klimatyzacja, kąpiele wodne, opalanie się na plaży, podróże, gorący lub suchy klimat prowadzą do zapychania porów, wysuszenia i podrażnienia skóry, a nawet do oparzeń czy chorób nowotworowych. Pielęgnacji skóry w okresie letnim po prostu, nie powinno się lekceważyć. Od czego należy zacząć? W pierwszej kolejności od oczyszczania.
Oczyszczanie skóry – rano i wieczorem
Oczyszczanie skóry to pierwszy krok w codziennej pielęgnacji cery. Pozwala na usunięcie kurzu, bakterii, które utrzymują się na spoconych twarzach. W okresie letnim tą czynność warto powtarzać rano i wieczorem. Jakich kosmetyków używać? Najlepiej postawić na płyny micelarne czy mleczka kosmetyczne z najprostszym składem. Ważne, aby nie posiadały one alkoholu. Powód? Alkohol dodatkowo wysusza skórę. Zatem jakich szukać? Najlepiej takich, które zawierają:
- Witaminę A oraz E,
- Alantoinę,
- Proteiny mleka,
- Len,
- Awokado,
- Owies.
Po oczyszczeniu skóry należy przepłukać ją wodą. Tym sposobem możliwe jest usunięcie nadmiaru sebum, potu. Po oczyszczeniu należy zafundować skórze peeling.
Peeling latem? Dlaczego nie!
Nie wiadomo dlaczego, peelingi zyskały złą sławę podczas lata, a to spory błąd. Peelingi enzymatyczne są w stanie przywrócić skórze naturalny, zdrowy wygląd. Dobrym przykładem są peelingi z kwasem mlekowym, które idealnie sprawdzają się przy odwodnieniu czy nadmiernym przesuszeniu skóry. Peelingi najlepiej przeprowadzać wieczorem, a nie przed czy po opalaniu. Wówczas skóra ma czas, aby odpocząć i się zregenerować.
Nawilżenie = krem
Skóra po wielogodzinnym obcowaniu ze słońcem, czy kąpielach w słonej wodzie z pewnością potrzebuje nawilżenia. Krem do twarzy czy balsam do ciała ma przede wszystkim związać i zatrzymać cząsteczki wody w skórze. Kosmetyki nawilżające powinny zawierać:
- Mocznik,
- Alantoinę,
- Ogórek,
- Mięte,
- Rumianek,
- Aloes,
- D-pantenolem,
- Olejki roślinne,
a w przypadku kremów do twarzy – witaminę A, E oraz F. To właśnie one regenerują warstwę ochronną.
Woda, siły doda!
W okresie letnim ludzki organizm potrzebuje wody. Nie chodzi tu tylko o gaszenie pragnienia, ale i zdrowy wygląd skóry. Podczas cieplejszych miesięcy należy pić 2 litry wody i to każdego dnia. Osoby stosujące się do tej zasady, szybko zauważą, że ich skóra jest bardziej elastyczna i ma lepszy koloryt.
Krem z filtrem
W okresie letnim warto zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UVA i UVB. Dlaczego? To właśnie podczas najcieplejszych miesięcy w roku słonce działa najsilniej. Co za tym idzie, najintensywniej przenika do najgłębszych warstw skóry. Ponadto skóra jest narażona na działanie wolnych rodników, które powstają w wyniku długiej ekspozycji skóry na słonce oraz promieniowania UV.
Niezabezpieczona skóra może być nie tylko zaczerwieniona, ale i podrażniona, a w skrajnych wypadkach poparzona! To nie koniec. Niektóre zmiany skórne, wypryski czy zmarszczki mogą pojawić się po czasie, a nie po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi.
Właśnie dlatego, warto mieć zawsze pod ręką krem lub balsam do ciała z wysokim filtrem UVA i UVB. Słonce nie oszczędza ludzkiej skóry podczas lata!