Dla wybitnego kardiochirurga, profesora Mariana Zembali ostatnie dni to wyjątkowy czas. Podczas inauguracji roku akademickiego (środa 6 października) na Śląskim Uniwersytecie Medycznym otrzymał tytuł profesora honorowego. W niedzielę odbierze bardzo prestiżową nagrodę Lux es Silesia, honorującą osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. W przeszłości jej laureatami byli m. in. Wojciech Kilar, Tadeusz Sławek czy Jan Miodek.
Ustawa o in vitro
Imię i nazwisko nagrodzonego w 2021 r. abp Wiktor Skworc ogłosił już w sierpniu. Nominacja bardzo nie spodobała się niektórym środowiskom, zwłaszcza przeciwnikom aborcji oraz zapłodnienia in vitro. Fundacja Pro – Prawo do życia wystosowała oficjalną petycję, skierowaną do metropolity katowickiego, żądając odstąpienia od przyznania nagrody dla dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Powód? Jako minister zdrowia w 2015 roku wprowadził do polskiego prawa ustawę o in vitro.
Z wielkim niepokojem przyjąłem informację o przyznaniu tegorocznej nagrody Lux ex Silesia profesorowi Marianowi Zembali. Marian Zembala sprawował w roku 2015 urząd Ministra Zdrowia. Podczas sprawowania urzędu zajmował się wprowadzaniem ustawy o zapłodnieniu in vitro. Ustawa ta przewiduje zapłodnienie pozaustrojowe, testowanie i selekcjonowanie zarodków ludzkich, a także ich zamrażanie. Minister Zembala podpisywał rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy. Kościół Katolicki jednoznacznie potępia procedurę in vitro jako niemoralną. Św. Jan Paweł II odniósł się do niej słowami: (…) przy każdej próbie w tej metodzie giną liczne embriony – jest to rodzaj wyrafinowanej aborcji. Po drugie – każde dziecko ma prawo zrodzić się z miłosnego aktu małżeńskiego jego rodziców. I po trzecie – dziecko nie jest rzeczą i nawet przyszli rodzice nie mogą powiedzieć, że mają do niego prawo, zwłaszcza, że to „prawo” jest zawsze okupione śmiercią jego braci i sióstr”. Rozporządzenia wydane przez ministra Zembalę obowiązują w dalszym ciągu. Na ich podstawie prowadzi się procedury skutkujące niemoralnym poczęciem dzieci, mrożeniem i niszczeniem tysięcy zarodków. Uhonorowanie nagrodą Lux ex Silesia człowieka odpowiedzialnego za wprowadzenie niemoralnej procedury in vitro, wywoła u wiernych wrażenie, że Kościół Katolicki akceptuje technologię in vitro i stanie się powodem zgorszenia. Z tego powodu proszę o anulowanie decyzji o przyznaniu nagrody i odstąpienie od wręczenia jej w dniu 10 października – można przeczytać w petycji „Katolicka nagroda nie dla promotora in vitro”.
Pod wnioskiem online podpisały się już 3364 osoby. Ze strony archidiecezji nie płyną żadne sygnały, jakoby niedzielna uroczystość miała zostać odwołana lub zmieniona.
Wybitny lekarz
Marian Zembala to legenda polskiej kardiochirurgii i transplantologii. W 1997 roku dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca. Cztery lata później, również jako pierwszy w Polsce, przeszczepił choremu płuco-serce. Wieloletni współpracownik prof. Zbigniewa Religi, związany ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego jest dyrektorem.