Na uroczystość zostało zaproszonych blisko 900 par, które mogą się pochwalić minimum 50-letnim stażem życia w związku małżeńskim. Zaproszeń zostało wysłanych więcej niż miało to miejsce w latach ubiegłych, ponieważ uroczystość zeszłoroczna została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa. Z rąk prezydenta Katowic Marcina Krupy, jubilaci odebrali specjalne odznaczenia państwowe.
Gratuluję dostojnym jubilatom tej pięknej rocznicy. Ich obecność tu jest dowodem trwałości waszych rodzin. To z kolei jest podstawą szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Nasi jubilaci tworzą najmniejszą, a tak ważną dla miasta komórkę społeczną, jaką jest rodzina. Bez was, bez waszej siły, przekazywania tradycji, trwania i pielęgnowania więzi — nie byłoby rozwoju naszego miasta. Życzę kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności — powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Odznaczenie państwowe
Uroczystość odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i została uświetniona wyjątkowymi koncertami (podzielonymi na dwie tury, o godz. 13 oraz o godz. 17).
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest państwowym odznaczeniem cywilnym, któremu towarzyszy nagroda pieniężna (w latach ubiegłych było to 700-800 złotych brutto). Małżonkowie wniosek do prezydenta RP o przyznanie odznaczenia składają poprzez Urząd Stanu Cywilnego.
Ślub w Katowicach
W liczbie wspólnie spędzonych lat w Polsce rekordzistami są Stefania i Ignacy Stasiakowie, którzy pobrali się w 1931 roku i przeżyli razem 82 lata. W Katowicach przodują w tej statystyce państwo Marta Anna i Stanisław Gallowie, których związek trwał przez 76 lat. A w całym 2020 roku w Katowicach blisko tysiąc par zaufało sobie sakramentalnym „tak”.