Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Związku Górnośląskiego oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Podczas spotkania mieszkańcy Katowic mieli okazję poznać fascynujące dzieje willi oraz jej znaczenie dla miasta na przestrzeni lat.
Willa Kocura: świadek Historii Katowic
Willa Kocura przy ulicy Pawła Stalmacha 17, to trzykondygnacyjny budynek wzniesiony w 1907 roku przez mistrza murarskiego i ciesielskiego Antona Zimmermanna. Budynek został zaprojektowany w stylu eklektycznym z elementami Arts and Crafts, co nadaje mu unikalny charakter. Willa była pierwotnie domem własnym Zimmermanna, a jej otoczenie zostało rozbudowane z inicjatywy Adama Kocura, ówczesnego prezydenta Katowic.
W czasie II wojny światowej willa pełniła funkcję mieszkań dla funkcjonariuszy służb specjalnych SS, a po wojnie została przejęta przez Urząd Bezpieczeństwa. W późniejszych latach budynek służył jako rezydencja rządowa, goszcząc takie postacie jak Konstanty Rokossowski, Nikita Chruszczow czy Fidel Castro. W latach 80. XX wieku willa stała się siedzibą śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", a obecnie jest zarządzana przez Związek Górnośląski, który prowadzi tu Dom Śląski.
Znaczenie Willi Kocura dla Katowic
Willa Kocura odgrywała kluczową rolę w historii Katowic na przestrzeni wielu epok. Od czasów, gdy była domem dla prezydenta miasta, przez okres II wojny światowej, aż po lata powojenne, kiedy to gościła słynne, historyczne już dziś postaci. Willa była świadkiem wielu ważnych wydarzeń i zmian, które kształtowały historię Katowic i Ślaska.
Inicjatywy takie jak odsłonięcie
tablic pamiątkowych w Willi Kocura są niezwykle ważne dla
mieszkańców miasta. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć i
docenić naszą historię oraz miejsca, które mają dla niej
szczególne znaczenie. Ich odwiedzanie i poznawanie ich historii daje szanse samemu odkrywać i coraz szerzej uświadamiać sobie fascynujące dzieje Katowic.