Nowy punkt wymazowy w Katowicach. Pomogą w nim żołnierze oraz strażacy

Wraz ze wzrostem piątej fali epidemii koronawirusa, wydłużają się też kolejki samochodów do mobilnych punktów wymazowych. Nierzadko auta blokują całe ulice. Dlatego ma powstać jeszcze więcej punktów wymazowych, jeden z nich - w Katowicach.

Pixabay
Test na koronawirusa

Piąta fala epidemii w Polsce narasta z dnia na dzień. Wczoraj, 26 stycznia, ogłoszono rekordową od początku pandemii liczbę nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem - ponad 53 tysiące. Wykonano też rekordową liczbę testów - ponad 170 tysięcy.

Liczba osób, które dostały skierowanie na test, jest bardzo duża, a to powoduje ogromne kolejki do punktów wymazowych. Szczególnie widoczne w przypadku punktów drive-thru, do których podjeżdża się samochodem,

Jak informuje Urząd Wojewódzki, w naszym regionie funkcjonuje obecnie 60 tzw. punktów pobrań. W ostatnich dniach uruchomiono dwa w Żywcu oraz jeden w Żorach. 27 stycznia rozpoczną działalność kolejne w Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Łaziskach Górnych. A to nie wszystko: w najbliższych dniach powstanie dodatkowych co najmniej 20 miejsc na terenie całego regionu, gdzie mieszkańcy będą mogli wykonać test pod kątem obecności koronawirusa. Śląskie laboratoria już teraz wykonują ponad 22 tys. testów PCR na dobę, a to tylko połowa ich możliwości.

Patrząc na to, że coraz więcej mieszkańców odpowiedzialnie decyduje się na wykonanie badania PCR, aby sprawdzić, czy są zakażeni, chcemy usprawnić ten proces. Dlatego postanowiliśmy uruchomić dwa duże punkty z możliwością do tysiąca pobrań próbek od mieszkańców dziennie – przekazuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Nowy punkt wymazowy w Katowicach

Jeden z nowych punktów rozpocznie działalność już w najbliższy piątek 28.01. o godz. 15.00 na parkingu A od strony ul. Olimpijskiej przy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Prowadzić go będzie szpital MSWiA przy pomocy żołnierzy zawodowych z jednostek z terenu województwa i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku pandemii wspieramy w tej walce z wirusem, jak tylko potrafimy. Dlatego też włączamy się ponownie w organizację punktów wymazowych. Nasi żołnierze nie tylko będą pobierać próbki, ale i czuwać nad sprawną organizacją na miejscu – relacjonuje szef 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.

16 żołnierzy oraz 10 strażaków dziennie będzie pomagać w funkcjonowaniu punktu w Katowicach, który ma działać w godzinach od 10.00 do 18.00. Będzie działać w systemie drive-thru, ale również przyjmować pieszych.

Kolejny punkt będzie w Gliwicach

Drugi punkt zostanie uruchomiony w poniedziałek 31 stycznia o godz. 12.00 w Gliwicach przy hali widowiskowej Arena. – Nasz punkt przy szpitalu pobiera około 300 próbek na dobę. Ten nowy punkt będzie mógł pobierać nawet tysiąc wymazów. To ułatwi mieszkańcom całego regionu testowanie – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes szpitala miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Aby się przebadać trzeba będzie wjechać od ul. Kujawskiej. Wpierw czeka nas weryfikacja skierowania w okienku specjalnego kontenera, a następnie będzie można wykonać test w jednym z dwóch namiotów. W jednym próbki pobierać będą żołnierze, w drugim strażacy. Punkt pracować ma codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 20.00.

Oba punkty przyjmować będą w systemie drive-thru oraz także pieszych. – Nie udałoby się tego zorganizować, gdyby nie współpraca ze strony prezydentów Gliwic i Katowic. Planujemy także uruchomienie takich miejsc na północy i południu województwa. Jestem w stałym kontakcie z NFZ, z którym zastanawiamy się nad kolejnymi rozwiązaniami, patrząc na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiczną – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Sytuacja epidemiologiczna rzeczywiście coraz bardziej niepokoi. Pokazują to chociażby dane z poprzedniej doby: na ponad 400 przebadanych próbek w powiecie rybnickim aż 56% okazały się być dodatnie. Także ponad połowa, bo 51% przebadanych materiałów uzyskano z powiatu mikołowskiego i wodzisławskiego. Najwięcej testów wykonano w Katowicach – ponad 1,5 tys., z czego 34% próbek była zakażona.

Czytaj także:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon