Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika w Katowicach odbyła się 20 czerwca, w dopiero co ustanowionym Narodowym Dniu Powstań Śląskich.
To pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich, którzy wzięli udział w powstaniach na Śląsku. Byli to dezerterzy z Korpusu Kadetów we Lwowie (ale też w Modlinie), którzy, nie zważając na grożące im w szkole wojskowej konsekwencje, przyjechali na Górny Śląsk, by pomóc powstańcom. Kadeci, młodzi chłopcy w wieku nawet tylko 10 lat, ale też 16, 17 czy 18 lat, brali udział m.in. w bitwie o Górę Św. Anny.
W uroczystości wzięli udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.
Inicjatorami postawienia na placu ks. Emila Szramka w centrum Katowic, tuż obok kościoła Mariackiego i przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Damrota takiego pomnika był Śląski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Po jej zakończeniu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystość zwieńczyło zasadzenie dębu papieskiego, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski został specjalnie poświęcony przez papieża Franciszka. Uroczystość uświetnił Zespół Muzyczno-Taneczny „Promyki Krakowa” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach.
Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Może Cię zainteresować:
Teresa Semik: Panteon od środka? Natłok nazwisk, banalne życiorysy, brak scenariusza
Może Cię zainteresować:
Akademia Muzyczna będzie miała nowy budynek. Wmurowano akt erekcyjny
Może Cię zainteresować: