Od środy, 2 lutego zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące kwarantanny. Od tego dnia osoby pracujące w ochronie zdrowia oraz służbach mundurowych (m.in. żołnierze i funkcjonariusze) będą mieć skróconą kwarantannę do 5 dni. Kwarantanny nie stosuje się, jeśli osoba codziennie przez 5 dni będzie wykonywała test antygenowy i uzyskiwała ujemny wynik.
Skrócony czas izolacji
Zmianie ulega także okres izolacji domowej. Odtąd zawody medyczne i żołnierze mają skrócony czas izolacji do 7 dni - od dnia uzyskania pierwszego dodatniego testu na koronawirusa. Inną możliwością skrócenia jej czasu jest wykonanie testu nie wcześniej niż w piątej dobie. W przypadku negatywnego wyniku, izolacja zostaje skrócona do 5 dni.
- Jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - zapowiedział 29 stycznia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.
Krótsza kwarantanna dla wszystkich od 25 stycznia
Od 25 stycznia kwarantanna dla wszystkich trwa 7 dni zamiast 10. Oznacza to, że ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, ale nie mają objawów, są objęci 7-dniowym przymusem pobytu w domu. Nie zmienił się jednak czas trwania izolacji dla osób z pozytywnym testem na COVID-19, nadal trwa 10 dni.
Od 25 stycznia kwarantanna trwa:
- 7 dni (kontakt z osobą zakażoną, wystawione skierownie na test),
- 10 dni (wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
- 14 dni (wracasz z spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).
Decyzja została podjęta przez rząd w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń wariantem Omikron oraz zwiększającą się liczbą kwarantann domowych.
Czytaj też:
- Katowice. Tu zrobisz bezpłatnie wymaz w kierunku koronawirusa całą dobę, 7 dni w tygodniu
- Testy na COVID w aptekach. Dwie z Katowic na liście, ale w żadnej nie wykonują testów
- Odszkodowanie za niepożądane skutki poszczepienne od 12 lutego. Będzie można otrzymać do 100 tys. zł