W Katowicach takie rozwiązanie po raz pierwszy wprowadzono w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. Obecnie tzw. nocna prohibicja obejmuje 5 dzielnic.
– Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się z aprobatą lokalnej społeczności. Wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu Katowic w 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. O tym czy takie regulacje zostaną wprowadzone w kolejnych dzielnicach decydują mieszkańcy. Ich głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca, którego mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania, ten głos również uszanowaliśmy – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.
- Tym bardziej, już dzisiaj zachęcam mieszkańców Zawodzia do uczestnictwa w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii w sprawie wprowadzenia nocnej prohibicji w tej dzielnicy – dodaje prezydent.
Konsultacje w drugiej połowie listopada
Konsultacje z mieszkańcami Zawodzia odbędą się w drugiej połowie listopada. Podobnie jak w poprzednich dzielnicach zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego.
Spotkanie odbędzie się 21 listopada (poniedziałek) o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” przy ul. Marcinkowskiego 13a, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić od 16 do 30 listopada poprzez stronę www.katowice.eu Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno straży miejskiej jak i policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca grudnia 2022 r.
Pierwsza nocna prohibicja była w Śródmieściu
Pierwsze ograniczenie dotyczące nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice:
- Szopienice-Burowiec i Załęże - od lutego 2021 r.
- Dąbrówka Mała i Bogucice - od lipca 2022 r.
Pod koniec 2020 r., działająca wówczas Rada Jednostki Pomocniczej nr 3 Zawodzie, wystąpiła o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących ewentualnego wprowadzenia na terenie Zawodzia ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych. Z racji obostrzeń pandemicznych w pierwszej kolejności zaplanowano i przeprowadzono konsultacje w dzielnicach, w których wcześniej zawnioskowano o podobne działania (Giszowiec, Bogucice i Dąbrówka Mała).
Zakaz od godz. 22.00 do 6.00
Nocna prohibicja obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2021 roku tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2021 r. - 582.
Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.
Może Cię zainteresować: