Noc Muzeów w Katowicach. Muzeum Śląskie i Muzeum Historii Katowic przygotowały masę atrakcji

Ten wekeekend zapowiada się obiecująco. Przed nami Noc Muzeów! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę muzeów w Katowicach, które oferują mnóstwo atrakcji. Wiele z nich jest za darmo!

Noc muzeow

Noc Muzeów to jedyny dzień w roku kiedy muzea są otwarte również w godzinach nocnych. W 2020 z powodu pandemii koronawirusa niestety nie mieliśmy okazji wziąć udziału w tym wydarzeniu, jedynie online. Rząd zdecydował się na poluzowanie obostrzeń, a co się z tym wiąże, muzea mogą znów być otwarte dla zwiedzających.

Noc Muzeów 2021 w Katowicach

Przygotowaliśmy listę muzeów w Katowicach, które będzie można zwiedzać w ten weekend (15 maja – 16 maja). Sprawdźcie gdzie można spędzić noc Muzeów w ten weekend.

Noc Muzeów 2021 w Katowicach. Weekend w Muzeum Śląskim

Gra terenowa „Na tropie kopalni”, mapping „Śląsk wspólna sprawa” ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kiermasz wydawnictw. To tylko nieliczne propozycje „Weekendu w Muzeum Śląskim” w dniach 15–16 maja z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Program wydarzeń:

Wystawy

  • godz. 10.00–20.00
  • Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych za 1 zł
  1. budynek Centrum Scenografii Polskiej – „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?”
  2. budynek dawnej stolarni – „ Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej”
  3. budynek główny – wystawy stałe oraz ekspozycja „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki”
  4. wystawa planszowa „Twarze Powstańców”
  5. wystawa planszowa „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom”

Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne wprowadzono limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, umożliwiono zakup biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.

Bilety można także kupić online – wszyscy, którzy kupią bilet do godz. 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.

Wjazd na wieżę widokową szybu „Warszawa”

  • godz. 10.00–20.00
  • wjazd bezpłatny

Gra terenowa „Na tropie kopalni”

  • godz. 10.00–19.00
  • teren parkowy Muzeum Śląskiego
  • udział bezpłatny

Celem zabawy jest przybliżenie industrialnego dziedzictwa miejsca, w którym została wzniesiona śląska instytucja, a także samego muzeum. Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami i jest powiązana z konkursem.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja drużyn na konkretną godzinę. Rezerwacje będą przyjmowane drogą e-mailową na adres konkursy@muzeumslaskie.pl w terminie 10–14 maja na każdą pełną godzinę od 10.00 do 19.00.

Po wysłaniu zgłoszenia i ustaleniu godziny drużyna otrzyma wiadomość zwrotną z instrukcją gry, a na 5 minut przed rozpoczęciem gry otrzyma wskazówkę prowadzącą do pierwszej skrytki. Drużyna może składać się z maksymalnie pięciu osób. Gra jest przeznaczona dla osób w każdym wieku, ale w drużynie musi się znaleźć co najmniej jedna osoba pełnoletnia.

Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.

Mapping „Śląsk wspólna sprawa”

  • projekcje rozpoczną się o godz. 21.30 i potrwają do godz. 22.30
  • budynek administracyjny, od strony placu Grubiorza
  • udział bezpłatny

To multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D – opowiada o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane były nowe, ale nie był to łatwy proces. III powstanie śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu, Ślązacy walczyli o przyłączenie do II Rzeczypospolitej. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Ta wielkoformatowa animacja komputerowa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii.

Quest „Industrialna przygoda”

  • ulotka dostępna w kasie w Holu Centralnym
  • udział bezpłatny

Quest jest zabawą edukacyjną polegającą na rozwiązywaniu zagadek. Jej celem jest poznanie industrialnego dziedzictwa tego miejsca oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Aby wziąć udział w zabawie, należy pobrać w kasie ulotkę, w której rymowane wskazówki podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę w trakcie spaceru po terenie zewnętrznym. Następnie w ulotce należy uzupełnić brakujące słowa. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.

  1. Czas rozwiązania questu to około 45 minut.
  2. Zabawa adresowana jest do wszystkich zainteresowanych, także do rodzin z dziećmi.
  3. Początek trasy znajduje się w kasie przy wejściu do Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.

Konkurs na profilu Muzeum Śląskiego na Facebooku

  • 15 maja, godz. 10.00 –16 maja, godz. 24.00

Zainteresowanych zbiorami Muzeum Śląskiego zapraszamy do udziału w quizie na temat naszych wystaw. Aby odpowiedzieć na pytania, trzeba zapoznać się z kilkoma wybranymi kilkuminutowymi filmikami publikowanymi na profilu muzeum na portalu YouTube, na których kuratorzy opowiadają o najciekawszych eksponatach znajdujących się na wystawach stałych. Quiz z upominkami dla wszystkich, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi, będzie dostępny w mediach społecznościowych od godz. 10.00 w sobotę do godz. 24.00 w niedzielę.

Oprowadzanie na platformie Zoom

  • 15 maja, godz. 18.00

Aby wziąć w nim udział, należy do 14 maja do godz. 12.00 wysłać mail na adres przewodnicy@muzeumslaskie.pl. Chętni do udziału w oprowadzaniu do godziny przed jego rozpoczęciem otrzymają link do połączenia się z wydarzeniem.

Kiermasz w sklepie internetowym

  • 15–16 maja

Specjalna promocja z okazji „Weekendu w Muzeum Śląskim”. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowych rabatów na książki i gadżety.

Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic

Noc Muzeów 2021 organizuje także Muzeum Historii Katowic. Wystawy 15 maja będzie można oglądać w godz. 13 -20. W niedzielę 16.05.2021 Muzeum Historii Katowic będzie nieczynne.

Noc Muzeów w Muzeum Historii Katowic – Budynek Główny:

  • Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni” – maks. 5 osób jednocześnie.
  • Wystawa stała „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” – maks. 10 osób.
  • Wystawa stała „Z dziejów Katowic” – maks. 10 osób.
  • Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” – maks. 10 osób.
  • Wystawa czasowa „Rok 1921 w Katowicach. W setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego” – maks. 15 osób.
  • Noc Muzeów w Dziale Teatralno-Filmowym: (maks. 6 osób)
  • Wystawa stała „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”,
  • Wystawa czasowa „Dwurnik. Totalnie. Rysunek”.
  • Zwiedzający, którzy nie zmieszczą się we wskazanym limicie, zostaną wpuszczeni na wystawy dopiero wówczas, gdy zmniejszy się liczba osób przebywających na wystawach.
  • „Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”
  • Wystawa znajdująca się w byłym mieszkaniu tej niezwykłej pary ukazuje zarówno ich życie artystyczne, jak i prywatne. Można tu oglądać projekty wybitnej scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz same kostiumy i dokumentację fotograficzną z realizacji przedstawień.
  • Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta
  • Wystawa stała „U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania” – maks. 4 osoby.
  • Wystawa stała „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” – maks. 6 osób.
  • Wystawa stała „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – maks. 6 osób.
  • Sala wystawa „W żeńskości kryje się moc Boga. Malarstwo Erwina Sówki” – maks. 4 osoby.

Siedziba główna Muzeum Historii Katowic znajduje się przy ul. Ks. J. Szafranka 9, Dział Etnologii Miasta przy ul. Rymarskiej 4, a Dział Teatralno-Filmowy przy ul. Kopernika 11.

Szczegółowe wytyczne oraz limity osób, które jednocześnie mogą przebywać na wystawach znajdują się w zaktualizowanym regulaminie porządkowym, dostępnym na naszej stronie internetowej https://mhk.katowice.pl/index.... i w kasach biletowych.

fot. Tymoteusz Staniek

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon