Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Katowicach 1 marca 2022

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL. Święto jest obchodzone 1 marca. Jak Katowice uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych? Czytajcie.

IPN Katowice
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz dwunasty jako święto państwowe. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Katowicach

Główne uroczystości w Katowicach odbędą się we wtorek 1 marca 2022 r. o godz. 11.00 w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach, ul. Murckowska 9. W programie: uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, wspomnienie postaci śp. Franciszka Skrobola (1921-1946) oraz Józefa Wawrzyńczyka (1922-1946), poświęcenie nowych nagrobków Żołnierzy Niezłomnych oraz wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i złożenie kwiatów.

Tego samego dnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (plac Ks. Emila Szramka 1 w Katowicach) zostanie odprawiona msza św. o godz. 18.30 w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego. Przed mszą św. o godz. 17.45 IPN Katowice zaprasza na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego „Ogniwo”.

Wypatrując Andersa

1 marca 2022 r. IPN Katowice zaprasza do obejrzenia materiału popularnonaukowego „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948“, który został przygotowany przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“.


Film prezentuje podstawowe treści dotyczące podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku po 1945 r. w formie multimedialnej. Celem jest prezentacja rezultatów prowadzonych badań naukowy w prosty i przyjemny wizualnie sposób, z wykorzystaniem bogatej ikonografii tak, aby przygotowany materiał trafił do jak najszerszego grona odbiorców i możliwa była jego publikacja w serwisach społecznościowych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon