Najwyższy budynek Katowic, .KTW II, ma już pozwolenie na użytkowanie. To finał 6-letniego projektu budowy kompleksu .KTW

2,5 roku trwała budowa najwyższego budynku nie tylko w Katowicach, ale i w całym woj. śląskim. Biurowiec .KTW II ma już pozwolenie na użytkowanie. Tym samym do finału zmierza 6-letni projekt kompleksu biurowego .KTW – flagowej inwestycji śląskiej firmy TDJ Estate, którą tworzą dwa budynki o charakterystycznej czarnej elewacji, zlokalizowane tuż obok katowickiego Spodka. Zobaczcie zdjęcia tej imponującej budowli.

Biurowiec .KTW II, czyli wyższy z kompleksu dwóch budynków, jakie powstały w miejscu wyburzonej siedziby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy Spodku, mierzący 133 metry wysokości, jest dziś najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i w woj. śląskim i tym samym pierwszym tego typu obiektem na tym obszarze poddanym szczegółowym testom i kontrolom.

Uzyskane pozwolenie na użytkowanie .KTW II poprzedził szereg odbiorów i ekspertyz. Zgodność wykonania obiektu z projektem budowlanym potwierdziły pozytywne stanowiska Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

– Pozytywna decyzja w sprawie możliwości użytkowania .KTW II to dla nas zwieńczenie ponad dwóch lat pracy nad realizacją obiektu. Czujemy ogromną satysfakcję, ponieważ podjęliśmy się ambitnego i wymagającego zadania, które ukończyliśmy w terminie i zgodnie z założonym budżetem. Stawiliśmy czoła wyzwaniu, jakim była budowa pierwszego wysokościowego budynku komercyjnego w regionie, skoncentrowanego na małej powierzchni w centrum miasta, rezygnując przy tym ze wsparcia generalnego wykonawcy – mówi Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate, odpowiedzialny za budowę .KTW II. – Sprawne prowadzenie procesu budowlanego było możliwe za sprawą efektywnej koordynacji prac 40 firm wykonawczych, a także dzięki odwadze w sięganiu po innowacyjne technologie. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za wzorcową współpracę. To dzięki zaangażowanej postawie ponad 300 pracowników odnieśliśmy sukces, realizując budowę z zachowaniem wysokiej jakości i funkcjonalności pomimo panującej od 2020 roku pandemii COVID-19 – dodaje.

22 tys. metrów sześciennych betonu oraz 3,5 tys. ton stali

Procedura przetargowa na realizację .KTW II wystartowała w kwietniu 2019 r. Pół roku później na terenie inwestycji pojawiły się dwa żurawie wieżowe – wśród nich dźwig o wysokości podnoszenia 193 metrów, który został wyprodukowany w Niemczech na specjalne zamówienie. W kwietniu 2020 rozpoczęto montaż elewacji, którą tworzy 4,4 tys. szklanych paneli. Natomiast pod koniec lutego 2021 roku .KTW II osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny. W trakcie budowy zużyto 22 tys. m3 betonu oraz 3,5 tys. ton stali.

Jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac była realizacja dwóch konstrukcji pod przewieszenie na 9. i 19. kondygnacji, która wymagała opracowania i wdrożenia skomplikowanych deskowań. Niespotykanym rozwiązaniem był także montaż samoprzestawnego systemu deskowania, który przyspieszył budowę konstrukcji żelbetowej. .KTW II jest pierwszym budynkiem w Katowicach, w którym zastosowano tę technologię. Wśród kluczowych wyzwań znalazło się również odpowiednie zaplanowanie pracy żurawi w związku z utworzeniem kondygnacji technicznej na dachu (zgodnie z warunkami zabudowy nie mogła ona znaleźć się na piętrach pierwszym i drugim, co stanowi powszechną praktykę). Tym samym najcięższe urządzenia, będące zarazem sercem budynku, należało przetransportować na szczyt biurowca.

.KTW to dwa biurowce - wyższy i niższy

.KTW I i .KTW II to kompleks biurowy połączony trzypoziomowym garażem podziemnym, zlokalizowany w Katowicach, w sąsiedztwie Strefy Kultury. Pierwszy obiekt, .KTW I, mierzy 66 metrów wysokości i liczy 14 kondygnacji, a jego budowa zakończyła się w 2018 roku i trwała blisko dwa lata. Drugi osiągnął wysokość 133 metrów, a liczba kondygnacji wynosi 31. Parter i kondygnacja +1 w obu budynkach zostały przeznaczone na funkcje handlowo-usługowe. Łącznie biurowce .KTW odpowiadają za podaż 58 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,7 tys. mkw. przestrzeni handlowej.

Inwestorem .KTW jest śląska firma TDJ, a konkretnie jej odłam TDJ Estate. Firma należy do jednego z najbogatszych Polaków, Tomasza Domogały, 37-letniego miliardera, który w 2021 zajął 21. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes". Jego majątek był wyceniony na 2 mld zł.

Tuż przy biurowcach powstanie jeszcze strefa relaksu dostępna dla wszystkich: Podium ze schodami powstanie przy biurowcach .KTW. Będzie to miejsce dostępne dla wszystkich

– Sześć lat temu zaprezentowaliśmy koncepcję architektoniczną kompleksu .KTW, przygotowaną we współpracy z pracownią Medusa Group, a dziś ta wizja stała się rzeczywistością. W miejscu wyburzonego wcześniej budynku, będącego dawną siedzibą Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych projektu Jerzego Gottfrieda, powstały biurowce wyróżniające się prostotą formy i siłą wyrazu, które tworzą spójną całość ze Strefą Kultury. Jesteśmy dumni, że dzięki śmiałym decyzjom, odrzucaniu kompromisów i przede wszystkim zdeterminowanemu podejściu osób pracujących przy tym projekcie, zrealizowaliśmy inwestycję, która doskonale odzwierciedla transformację Katowic z ośrodka przemysłowego w miasto nowoczesnych usług biznesowych – mówi Bartłomiej Solik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Obecnie we wnętrzach .KTW II trwa przygotowanie do prac wykończeniowych na powierzchniach najmu. Pierwszy najemca, PwC Service Delivery Center, wprowadzi się do budynku na początku 2023 roku i zajmie dziewięć pięter.

TDJ Estate zbudowało w Katowicach również kilka osiedli mieszkaniowych, na czele z Pierwszą Dzielnicą, powstającą w pobliżu biurowców .KTW oraz Osiedlem Franciszkańskim w Ligocie.

Więcej o inwestycjach TDJ w Katowicach:

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon