Trasy w naturze
W samych Katowicach znajdziemy raczej miejskie trasy. W mieście znajduje się specjalna ścieżka wytyczona właśnie dla rowerzystów i biegaczy. Jest dobrze utrzymana, a jej ogólnodostępność sprawia, że korzysta z niej naprawdę dużo ludzi. Należą do nich zarówno początkujący sportowcy, jak i olimpijczycy.
Bieganie po asfalcie i twardej nawierzchni różni się znacznie od biegania po leśnych ścieżkach. Często, żeby nie obciążać dodatkowo swoich nóg, profesjonalni sportowcy inwestują w specjalne obuwie takie jak HOKA Carbon X 3, które mają chronić mięśnie i stawy na długich odległościach na przykład podczas maratonów.
Na krótsze zawody i treningi nadadzą się za to buty do biegania męskie HOKA Arahi 6 vibrant. Na szczęście jednak województwo śląskie jest pełne malowniczych i ciekawych tras z bardziej sprężystą nawierzchnią.
Zacznijmy od Parku Śląskiego, który jest jednym z największych takich rezerwatów w naszym kraju. Dzięki temu dostępnych jest wiele rozmaitych tras, które różnią się od siebie na przykład stopniem zaawansowania. W Parku Śląskim przebiegniesz się pod drzewami, na łące albo wokół dużego stawu. Na krótszy i spokojniejszy trening nadadzą się również alejki parkowe, którymi codziennie chodzą spacerowicze.
Do mniejszych parków znajdujących się bliżej centrum Katowic należą na przykład Park Kościuszki i Park Zadole. Są one mniejsze i bardziej dostosowane do krótszych, relaksujących biegów. Idealnie nadadzą się na poranną albo wieczorną przebieżkę.
Nie można nie wspomnieć o lesie Murckowskim, który jest rozległym kompleksem pełnym świetnych ścieżek biegowych. W przeciwieństwie do parku, w lesie możesz pozwolić sobie na dłuższe trasy. Kręte ścieżki, wzniesienia i doliny z pewnością zadowolą biegaczy, którzy lubią wyzwania.
Drogi nad wodą i w górach
W Katowicach znajduje się Dolina Trzech Stawów. Wokół tych kilku akwenów znajdują się piękne, malownicze trasy, uwielbiane przez biegaczy. Dużo osób decyduje się na trening w trakcie wschodu, albo zachodu słońca, żeby móc doświadczyć tych niesamowitych, naturalnych widoków. Sam teren jest raczej płaski, a drogi proste i nieskomplikowane. To fantastyczne miejsce dla początkujących biegaczy.
Szukasz czegoś dla bardziej doświadczonych osób, które lubią biegać na dystans? Więcej kilometrów będziesz w stanie zrobić wokół Jeziora Goczałkowickiego. Jest to miejsce rekreacyjne, dostępne dla ruchu pieszego i rowerowego. Niestety znajduje się on trochę dalej, od wcześniej wspomnianych szlaków. Jednak widok na wodę i okoliczne lasy co roku przyciąga tam sportowców.
Dla doświadczonych biegaczy z pewnością polecamy Beskid Śląski. Ten górski teren pozwala na realizowanie intensywnych, na przykład interwałowych treningów. Szlaki prowadzą na wyższe i niższe szczyty, które można zdobyć właśnie biegiem. Poziom zaawansowania ścieżek jest jednak naprawdę wysoki i wymagający. To wyprawa na cały dzień, do której należy się odpowiednio przygotować.
Jak znaleźć odpowiednią trasę dla siebie?
Wybierając szlak, warto zwracać uwagę na coś więcej niż malownicze widoki. Niezwykle istotny jest poziom zaawansowania biegacza. Na samym początku lepiej wybierać krótsze trasy, gdzie nawierzchnia jest równa. W ten sposób przyzwyczaisz swoje ciało do wysiłku. Z czasem możesz zacząć rozglądać się za intensywniejszymi drogami. Przed wyjściem na trening warto pamiętać również o warunkach pogodowych. W deszczu leśne i parkowe drogi mogą być mniej przyjemne.
Pomocne może okazać się dołączenie do jakiejś społeczności biegaczy. Wiele osób wychodzi na wspólne treningi. To świetny sposób na podzielenie się swoimi ulubionymi trasami czy potrzebnymi radami. Wspólne ćwiczenia mogą być dodatkowo motywujące.
W Katowicach znajdziesz pełno miejskich, przyjaznych dla początkujących tras. Jeśli jednak zależy Ci na ciekawszych i bardziej wymagających szlakach rozejrzyj się za nimi poza granicami miasta. W województwie śląskim jest ich naprawdę dużo.