Turniej miał wyłonić najlepszą drużynę w roczniku 2011 oraz 2012. Do zawodów przystąpiło po 12 ekip w każdej kategorii wiekowej, które zostały podzielone na cztery grupy. Zespoły zostały wyłonione we wcześniejszych rozgrywkach eliminacyjnych.
Do ćwierćfinałów awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a dalej czekała już bezpośrednia walka o medale i wyróżnienia w ½ finału i w wielkim finale. Decydujące spotkania zostały rozegrane na płycie głównej „Kotła Czarownic”.
Uczestnicy turnieju:
Rocznik 2011
- Grupa I: AP 21 Chrzanów, Promotor Zabrze, UKS Jedynka Łazy
- Grupa II: Akademia 2012 Jaworzno, AP Górki Śląskie, MKS Myszków
- Grupa III: Ruch Chorzów, Red Box Katowice, Gwiazda Ruda Śląska
- Grupa IV: Ruch Radzionków, MKS Mysłowice, RKP ROW Rybnik
Rocznik 2012
- Grupa I: Fablok Chrzanów, MKS Zaborze, Warta Zawiercie
- Grupa II: Akademia 2012 Jaworzno, Gwarek Zabrze, UKS FA Zawiercie
- Grupa III: Piast Gliwice, Unia Kosztowy, SMS Ruda Śląska
- Grupa IV: GKS Jastrzębie, Pogoń Imielin, Sparta Zabrze
Magia Stadionu Śląskiego
Emocji, walki i uśmiechów na twarzy zawodników nie brakowało. Młodzi adepci futbolu zdaniem obserwatorów zaprezentowali naprawdę świetny poziom sportowy. Magia Stadionu Śląskiego podziałało niezwykle mobilizująco. Z trybun zmagania piłkarzy oklaskiwał m. in. prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej i świeżo mianowany wiceprezes PZPN, Henryk Kula.
W roczniku 2011 najlepsza okazała się Akademia Piłkarska z Jaworzna, która w finale pokonała Ruch Chorzów. W meczu o trzecie miejsce piłkarze zafundowali kibicom najprzedniejszy dreszczowiec – AP 21 Chrzanów dopiero po rzutach karnych wywalczyło sobie miejsce na podium, kosztem Ruchu Radzionków. Nagrody indywidualne zebrali: Kamil Bajer (Akademia Piłkarska 2012 Jaworzno) – najlepszy zawodnik, Bartosz Spyt (AP 21 Chrzanów) – król strzelców, Hubert Mucha (Ruch Radzionków) – najlepszy bramkarz.
Piast Gliwice triumfował z kolei w rywalizacji 9-latków (rocznik 2012). Gliwiczanie nie mieli sobie równych na przestrzeni całej imprezy, a w spotkaniu finałowym nie dali szans Fablokowi Chrzanów. Trzecie miejsce wywalczył klub MKS Zaborze z królem strzelców turnieju, Miłoszem Monetą w składzie, które pokonało GKS Jastrzębie w „małym finale”. Kacper Ząbek z Piasta Gliwice otrzymał nagrodę MVP (najlepszy piłkarz turnieju) a najlepszym golkiperem zmagań uznano Igora Wiecha z Fabloku.
Pociągnąć polską piłkę do góry
Każdy zawodnik, który wziął udział w zawodach otrzymał pamiątkową koszulkę i medal. Nagrody wręczali przedstawiciele organizatorów turnieju, a więc Śląskiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Kulą na czele oraz władz Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia w osobach prezesa Rafała Kandziora, wiceprezesów Aliny Nowak i Szymona Michałka oraz Marii Materli (sekretarz IRR).
Piękny pomysł na turniej łączący dwa elementy, czyli to żeby dzieci się rozwijały, korzystały ze swoich talentów i dodatkowo, aby pamiętały o tradycji Śląska, jakie ma korzenia, skąd się wywodzimy. Dlatego turniej rozgrywany jest pod szyldem 100. rocznicy III Powstania Śląskiego – tłumaczy prezes Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia, Rafał Kandziora.
Korzyści z organizowania tego typu zawodów mogą być zauważalne w wielu obszarach naszego życia.
Wszystko, co robimy dla dzieciaków skutkuje tym, że potem będzie mniej osób w poczekalniach lekarskich. To jest piękny widok, jak się autentycznie cieszą, więc my jako związek piłki nożnej, propagator sportu wśród dzieci i młodzieży, możemy nic tylko przyklasnąć takim turniejom. Możemy tu zobaczyć naprawdę wiele talentów i tylko przez takie turnieje polska piłka może pójść do góry – powiedział Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.
.