Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od dawna pracuje nad alternatywą dla karty ŚKUP, którą ma być aplikacja mobilna. System, przygotowany jeszcze za czasów KZK GOP, już w momencie wdrożenia okazał się niezwykle przestarzały i niepraktyczny, ale można go było modernizować dopiero po zakończeniu okresu zastrzeżonego w umowie dotyczącej dofinansowania z Unii Europejskiej.
Jak będzie działać aplikacja mobilna ZTM?
Aplikacja mobilna Związku Transportu Metropolitalnego ma być dostępna jesienią 2022 roku. W internetowej ankiecie wypowiedziało się na ten temat około 2400 pasażerów, spośród których 70,5 proc. wyraziło zadowolenie z tej zmiany.
- Metropolia opracowuje nowe oprogramowanie systemu zakupu biletów w transporcie ZTM, który będzie działał online, a więc szybciej niż obecny. Podstawą dla pasażerów będzie aplikacja mobilna, która będzie miała funkcjonalność karty ŚKUP, a także zaoferuje dodatkowe możliwości - zapowiada GZM.
W aplikacji mobilnej ZTM będzie można:
- kupić bilety jednorazowe w taryfie strefowo-czasowej,
- kupić bilet w taryfie czasowej, gdzie wejście i wyjście będzie rejestrowane w aplikacji po zeskanowaniu kodu QR lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu,
- kupić bilety średnio i długodystansowe,
- zwrócić bilety,
- zaplanować podróż - w aplikacji mają być dostępne informacje o rozkładzie jazdy i funkcjonowaniu transportu w czasie rzeczywistym,
- odebrać powiadomienie o zbliżającym się końcu obowiązywania biletu.
Razem z aplikacją Metropolia planuje wprowadzenie inteligentnego systemu poboru opłat.
- Pasażer zarejestruje tylko swoje przejazdy, a system na koniec dnia zliczy ich wartość i jeśli przekroczą np. wartość biletu dziennego, to nie pobierze z konta więcej niż koszt biletu dziennego - wyjaśnia GZM.
Wprowadzenie aplikacji mobilnej nie oznacza, że karta ŚKUP zniknie. Pasażerowie będą mogli korzystać z obu tych rozwiązań.
Płatność kartą w autobusach i tramwajach
Poza aplikacją mobilną Metropolia wprowadza w transporcie publicznym możliwość płatności zbliżeniowych kartą.
- Pierwsze zestawy nowych urządzeń pojawiły się w 25 autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na Metroliniach M100 i M104. Taki system płatności działa także od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach i sąsiadujących gminach - wskazuje GZM.
Ogłoszono przetarg na dostawę 1300 nowych urządzeń, które mają zostać zamontowane we wszystkich pojazdach, które obsługują linie ZTM. - Będą one wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy do realizacji kartami płatniczymi oraz ŚKUP - dodaje GZM.