Obecnie nocna sprzedaż alkoholu na terenie Katowic nie jest możliwa (poza pubami i restauracjami) na terenie pięciu dzielnic. Pierwsze takie ograniczenie zostało wprowadzone uchwałą rady miasta w lipcu 2018 r. w Śródmieściu. W kolejnych latach nocną prohibicję rozszerzono na Szopienice-Burowiec i Załęże (od lutego 2021 r.) oraz Dąbrówkę Małą i Bogucice (od lipca 2022 r.). I na tym póki co się zakończy.
Rozpoczęte w październiku konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia ewentualnego wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Zawodzia pokazały bowiem, że mieszkańcy tej dzielnicy nie chcą takiego rozwiązania. A przynajmniej nie chce go zdecydowana większość spośród tych, którzy wzięli udział w konsultacjach.
– O tym, czy takie regulacje zostaną wprowadzone w kolejnych dzielnicach decydują mieszkańcy. Ich głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca, którego mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania, ten głos również uszanowaliśmy – komentuje ten fakt Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Dlatego zgodnie z wolą mieszkańców Zawodzia podjąłem decyzję o odstąpieniu od przygotowania projektu uchwały wprowadzającej ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie tej dzielnicy – dodaje prezydent.
Na wprowadzenie prohibicji w całych dzielnicach pozwalają gminom zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W pięciu objętych takim rozwiązaniem dzielnicach Katowic nocna prohibicja obowiązuje od godz. 22.00 do 6.00 rano. Ratusz przytacza statystyki, z których wynika, że skutkiem nowych przepisów liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54 proc. liczba udzielanych pouczeń oraz o 29 proc. liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała też straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2021 roku tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2021 r. - 582.
Może Cię zainteresować: