W poniedziałek, 10 stycznia w Siemianowicach Śląskich pojawiły się plakaty na słupach miejskich, które przedstawiały brutalną scenę – szczepionki służyły jako broń kierowaną do dzieci. Nie brakowało również określeń, że szczepionki powinny być nazwane „eksperymentalnym preparatem”.
Czytaj więcej: Plakaty antyszczepionkowców w Siemianowicach Śląskich
„Czy Pan lub urzędnicy wyrazili zgodę na kłamliwe materiały?”
– pytał poseł Gramatyka. Poseł posiłkował się wypowiedziami prezydenta z Siemianowic, sprzecznych z naukowymi faktami.
– Używane przez pana sformułowania o „eksperymencie medycznym”, skuteczności amantadyny i inwermektyny w leczeniu COVID-19, oraz samej definicji szczepionki, są nieprawdziwe – podkreśla Gramatyka.
Zdaniem posła takie wypowiedzi podważają zaufanie społeczeństwa do szczepionek i mogą zwiększyć tym samym liczbę zgonów.
„Urząd miasta nie był odpowiedzialny za ekspozycję plakatów”
– odpowiedział Rafał Piech. Prezydent Siemianowic twierdzi, że może polemizować z grafiką na plakacie, jednak z treścią merytoryczną się utożsamia. Odwołuje się do określenia „eksperyment medyczny”.
– Można by zgodzić się z Pana stwierdzeniem jedynie w przypadku, gdyby zarówno Ministerstwo Zdrowia oraz producenci preparatów aplikowanych jako szczepionki przeciw Covid-19 przyjęli pełną odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne powstałe wskutek ich stosowania – komentuje Piech.
Piech twierdzi, że jeżeli „preparaty zwane szczepionką mRNA”, są podawane społeczeństwu i nadal są w fazie badań i testów, to fakt ten potwierdza prawdziwość stwierdzenia „eksperyment”. Piech powołuje się ponadto na bieżące aktualizacje ulotki produktowej preparatu szczepiennego.
Korzystanie z preparatów i lekarstw, które nie zakończyły fazy testów nazywa się powszechnie w świecie medycyny eksperymentalnymi. Preparaty, które zakończyły fazy testowe posiadają zwykle jedną niezmienną w treści ulotkę.
„Szczepienie to wyraz odpowiedzialności”
Prezydent Siemianowic Śląskich pod koniec pisma zestawia wypowiedzi prof. Horbana oraz ekspertów wyjaśniające definicję słowa „zachorowanie” i „skuteczność preparatów”.
Michał Gramatyka określił pismo Rafała Piecha jako niedorzeczne. I zaznaczył, że jedyną sensowną odpowiedzią jest powołanie się na słowa papieża Franciszka:
– Zaszczepienie się jest wyrazem miłości do bliskiego, a przekonywanie do szczepień jest jeszcze większym wyrazem miłości bliźniego. Jest wyrazem odpowiedzialności za tych wokół nas.