Legalizacja wodomierzy - podstawowe informacje

Każdy właściciel mieszkania czy domu oraz zarządca budynków o charakterze instytucjonalnym musi regularnie uiszczać opłaty za podstawowe media, czyli gaz, prąd i wodę. Aby wiedzieć, jak duże jest ich zużycie, wykorzystywane są specjalne urządzenia pomiarowe - w przypadku wody są to wodomierze, które wymagają regularnej legalizacji. Na czym to polega, jak często przeprowadzana jest legalizacja wodomierzy i jakie są skutki prawne, gdy tego nie zrobisz? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze.

Legalizacja wodomierzy

Legalizacja wodomierzy - na czym polega?

Okresowe pomiary zużycia wody niezbędne do wyliczenia należności za jej pobór wymagają posiadania sprawnego licznika. Legalizacja wodomierzy to nic innego, jak właśnie sprawdzenie ich stanu, by mieć pewność, że działają prawidłowo. Cała procedura to tak naprawdę czynności określające, czy realny przepływ wody pozostaje zgodny z wartościami, które można odczytać z licznika.

Legalizacja wodomierzy musi odbywać się co 5 lat. W tym celu należy udać się do punktu, który zostaje wcześniej wyznaczony przez Prezesa Głównego Urzędu Miar (w Chorzowie na atrakcyjnych warunkach dokona tego firma GPW z siedzibą przy ulicy Parkowej). W przypadku, jeśli licznik działa prawidłowo, osoba odpowiedzialna za jego sprawdzenie oznacza go naklejką lub specjalnym symbolem na plombie - dzięki temu mamy pewność, że urządzenie jest dopuszczone do dalszego użytkowania. Gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości, konieczne jest zamontowanie nowego licznika.

Co mówią przepisy?

Obowiązujące w Polsce prawo dokładnie określa, kto i kiedy musi dokonać obowiązkowej legalizacji wodomierzy. Aby można było tego dokonać, bardzo ważne jest ustalenie, kto jest właścicielem licznika - to natomiast wbrew pozorom nie jest całkiem oczywiste. Jeśli kierować się uchwałą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, należy on do osoby, która go kupiła, a osoba użytkująca go ma obowiązek rozliczania się ze zużycia wody. Okazuje się, że odpowiedzialność za legalizację urządzenia reguluje osobna umowa zawierana pomiędzy właścicielem a użytkownikiem - bardzo ważne jest, by o to zadbać, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych sporów.

Obowiązkowa wymiana wodomierzy może odbywać się poprzez całkowitą zmianę urządzenia, gdy jest niesprawne, lub właśnie w formie legalizacji. Czas użytkowania pierwotnego licznika wynosi 5 lat, po czym konieczne jest przeprowadzenie przeglądu. Jeśli jego termin określony jest w latach, legalizacja wodomierzy obowiązuje od 1. dnia roku. W przypadku, gdy określa się ją miesiącami, jej ważność obowiązuje od 1. dnia miesiąca, w którym wykonano przegląd sprawności.

Musisz pamiętać, że jeśli w okresie wyznaczonych 5 lat dojdzie do wykrycia nieprawidłowego działania licznika lub jego zniszczenia, konieczne jest zgłoszenie tego zdarzenia, wymiana urządzenia oraz ponowna legalizacja wodomierza.

Brak terminowej legalizacji wodomierza - jakie są konsekwencje?

Skoro prawo dokładnie określa, w jakim okresie, gdzie i przez kogo ma być wykonywana legalizacja wodomierzy, zupełnie oczywistym wydaje się, że za brak jej realizacji przewidziane są stosowne kroki prawne. Ich szczegółowy opis znajdziesz w art.26 ustawy Prawo o Miarach. Co istotne, dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Warto bowiem przypomnieć, że w przypadku domów jednorodzinnych, terminowej legalizacji wodomierzy powinni pilnować właściciele lub użytkownicy (w zależności od zapisu w umowie zawartej pomiędzy nimi).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon