Od kilku lat, tuż za przystankiem tramwajowym, w zagródce, gdzie Rawa wpływa pod płytę Rynku, Zakład Zieleni Miejskiej aranżuje niedużą przestrzeń. Stoją tam aktualnie trzy fotele, w tym jeden wiszący oraz kącik zieleni. Do kwiatów i mebli dołączą sponsorskie donice, w których zakwitną polne kwiaty. Widok z kieszonkowego ogródka upiększa jeszcze neon z napisem "Zachód Słońca".
Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Łąka oraz firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża. Podobne meble drewniane wypełnione zielenią stoją już w Kielcach, Zabrzu oraz Łomży. Teraz czas na Katowice.
Plan wydarzenia Łąka Łomży:
- 10:00 powitanie gości, kilka słów o projekcie
- 10:15 warsztat „Dlaczego łąki w mieście są potrzebne”
- 10:45 wspólne sadzenie kwiatów
- 11:00 druga grupa warsztatowa
- 12:00 trzecia grupa warsztatowa
Dodatkowo sto pierwszych osób otrzyma nasiona łąk kwietnych do samodzielnego wysiania.
Dzięki mieszkańcom Katowic, przy współpracy z Fundacją Łąka, kwietne łąki zaczynają funkcjonować w przestrzeni miejskiej stolicy województwa śląskiego. Od 2018 roku łąki powstały m. in. u zbiegu ulic Piotra Skargi i Franza Wincklera oraz na Placu Przyjaciół z Miszkolca.
Korzyści ekologiczne
Łąki poza czysto estetycznymi względami, niosą ze sobą szereg praktycznych i ekologicznych korzyści. Jeden metr kwadratowy łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłów, co średniej wielkości drzewo. Oczyszczają glebę oraz magazynują wodę odpadową lepiej niż trawnik. Kilkadziesiąt gatunków roślin, które mogą zakwitnąć na łące to także doskonały magazyn pożywienia dla pszczół i innych owadów. Łąka jest również dużo bardziej ekonomiczna w utrzymania - nie ma konieczności regularnego nawadniania czy koszenia.