Księga wieczysta mieszkania - jak z niej korzystać?

Księga wieczysta to swoiste kompendium wiedzy o nieruchomości. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat mieszkania czy działki. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach i w jaki sposób z niej korzystać.

Księga wieczysta mieszkania - jak z niej korzystać?

Czym jest księga wieczysta mieszkania?

Dla nieruchomości wystawia się różne dokumenty. Najważniejszym z nich będzie księga wieczysta. To ona bowiem może potwierdzić stan prawny nieruchomości. Księga stanowi kompendium wiedzy o mieszkaniu i zawiera wszystkie najważniejsze o nim zapisy. Co więcej, jeśli istnieje różnica między stanem faktycznym a stanem prawnym, to zapisy w księdze uważa się za przeważające. Jeszcze jedną zasadą odnoszącą się do ksiąg wieczystych jest zasada jawności. Zgodnie z nią, do rejestru dostęp może mieć każdy zainteresowany. Dopiero dla weryfikacji akt księgi wykazać należy interes prawny.

Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej?

Kiedy dobrym pomysłem jest weryfikacja treści księgi wieczystej? Warto do niej zajrzeć zawsze wtedy, gdy należy zweryfikować stan prawny nieruchomości. Dlatego też jeśli mieszkanie planujemy kupić lub wynająć, dobrze jest sprawdzić czy osoba, która podaje się za właściciela rzeczywiście nim jest. W przypadku nabywania nieruchomości w drodze darowizny lub spadku, istotnymi informacjami mogą być te o zadłużeniu lub służebnościach. W każdym wypadku weryfikacja treści księgi będzie istotna z punktu widzenia organu administracyjnego lub sądu. Tak zwana należyta staranność polega bowiem między innymi na uważnym prześledzeniu dostępnej dokumentacji.

Gdzie sprawdzić księgę wieczystą?

Do weryfikacji księgi wieczystej potrzebny nam będzie jej numer. Nie zawsze jednak dysponujemy tą informacją. Na szczęście, numer księgi uzyskać można na podstawie innych danych, między innymi, na podstawie adresu mieszkania. Korzystając ze strony takiej jak Ksiegi-wieczyste.org możemy dowiedzieć się, jak znaleźć numer księgi wieczystej, bazując właśnie na adresie nieruchomości lub numerze działki. Potem zajrzenie do rejestru staje się bardzo proste, da się to zrobić online, 24/7, za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Z portalu księgę wieczystą mieszkania pobierzmy bezpłatnie. Jeśli jednak wolimy sprawdzić dokument stacjonarnie, możemy udać się do właściwego miejscowo sądu rejonowego, którego wydział ksiąg wieczystych prowadzi dokumentację.

Jak zbudowana jest księga wieczysta?

Chociaż księgi wieczyste są indywidualnie nadawane nieruchomościom, ich cechą charakterystyczną jest podobna budowa. Składają się z działów. Dział I-O "Oznaczenie nieruchomości i I-Sp "Spis praw związanych z nieruchomością" skupia się na najbardziej podstawowych danych odnoszących się do nieruchomości, metrażu mieszkania, liczbie pomieszczeń, adresie. Dział II "Własność" opisuje właściciela mieszkania, jego udziały, wymienia wszystkich współwłaścicieli, jeśli jest ich kilku. Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" mówi o prawach rzeczowych i osobistych związanych z mieszkaniem. Jeśli więc na danej nieruchomości ustanowiono służebność, to właśnie w tej części znajdziemy stosowane zapisy na ten temat. Z kolei ostatni, IV Dział "Hipoteka" opisuje zadłużenie nieruchomości. Wskazuje czy na mieszkaniu ustanowiono hipotekę. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości niezwykle ważne jest aby po spłacie długów wykreślić wpisy z tego działu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon