Kino Rialto ma 110 lat! Pierwszy seans odbył się 15 stycznia 1913 roku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

110 lat temu, 15 stycznia 1913 roku, odbył się pierwszy seans w Kinoteatrze Rialto, wtedy w Kattowitz. Pokazano „Nędzników”, którzy, nie wiadomo dlaczego, byli reklamowani jako „Ludzie między ludźmi”. Regularne granie kino rozpoczęło się 18 stycznia 1913 roku.

Kinoteatr Rialto w Katowicach, położony przy ul. św. Jana 24 świętuje dziś, 15 stycznia 2023 roku, 110. rocznicę działalności. Tego dnia w 1913 roku odbył się tu pierwszy seans - pokazano niemy film "Nędznicy". Trzy dni później kino rozpoczęło regularną działalność.

Rialto zaczęło działalność pod nazwą Kammerlichtspiele

Budynek powstał w roku 1912. Inwestorami byli Martin Tichauer i Berthold Kochmann. Sam obiekt otwarto wcześniej, bo 7 listopada 1912 roku. Wtedy nie nazywało się Rialto a "Kammerlichtspiele". Prawdopodobnie było to pierwsze kino na Górnym Śląsku uruchomione w obiekcie zbudowanym specjalnie w tym celu. Był to spory budynek, zmieścił salę projekcyjną na 800 miejsc, podium dla 20-osobowej orkiestry (filmy nieme wymagały takiej oprawy). Na piętrze eleganckiego wnętrza były palarnia cygar, winiarnia i piwiarnia - z polską obsługą! Coś dla ciała, i coś dla duszy.

Z ówczesnej prasy dowiadujemy się, że kinoteatr „Kammerlichtspiele” organizował już na początku swojej działalności pokazy plenerowe na obszarze pomiędzy gmachem kinoteatru a siecią kolejową.

W latach 20. i 30. XX wieku, gdy Katowittz zmieniło się w Katowice, powiększono liczbę miejsc w kinoteatrze do 1050 i wyposażono go w aparaturę dźwiękową. 17 grudnia 1929 r. pokazano tu pierwszy film dźwiękowy na polskim Śląsku - "Śpiewającego błazna".

Repertuar Kinoteatrów

Kinoteatr kilkakrotnie w okresie swojej działalności zmieniał nazwę. W 1928 roku kinoteatr „Kammerlichtspiele” pod wpływem sansacyjnej kampanii nawołującej do usuwania języka niemieckiego z życia publicznego, zmienił nazwę na „Rialto”. Po raz kolejny, w 1938 roku, ówcześni dzierżawcy kina – Jerzy Kunstliger z Katowic, dr Menasse Katz z Krakowa i dr Leopold Glesner z Warszawy, aby uciec przed spłatą długów Urzędowi Skarbowemu zmienili nazwę kina na „Słońce”. Kolejne zmiany nastąpiły w roku 1939, kiedy to kino przyjęło nazwę „UFA – Theater Rialto” oraz w roku 1945, kiedy ostatecznie powrócono do nazwy „Rialto”.

Kolejki po bilety na "Wejście smoka"

W latach 50. XX wieku kino przeszło ponowną przebudowę. W kwietniu 1959 otwarcie kina uświetniła premiera pierwszego polskiego westernu „Rancho Texas” Wadima Berstowskiego.

Rialto było także miejscem, w którym gościły kultowe Konfrontacje i nieco mniej kultowe Dni Filmu Radzieckiego Do legendy przeszły kolejki ustawiające się w stanie wojennym po bilety na „Wejście smoka”.

Gdy w mieście pojawiły się multipleksy, Rialto musiało zawalczyć o widza, który chciał czegoś innego od kina niż masowa rozrywka. Od 2004 do końca 2005 trwał w budynku generalny remont, który został zakończony przekształceniem w kinoteatr. Od października 2006 roku „Rialto” należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W 2012 kino obchodziło stulecie. Pod koniec 2012 zmodernizowano kinotechnikę, co obejmowało przebudowę kabiny projekcyjnej, instalację cyfrowego projektora 4K oraz montaż srebrnego ekranu Halkness Hall.

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Rammstein

Może Cię zainteresować:

Te gwiazdy w 2023 r. zagrają w woj. śląskim. Najciekawsze koncerty. Wybór redakcji ŚLĄZAGA

Autor: Katarzyna Pachelska

14/01/2023

Nowy Bebok w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowy bebok w Katowicach. Tym razem w samym centrum miasta. To już 14. figurka

Autor: Katarzyna Pachelska

13/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon