"Kilof zamiast karabinu". Pokaz filmu dokumentalnego o przymusowych pracownikach kopalni 10 lutego w kinie Kosmos

Ich jednym przewinieniem było to, że pochodzili z "niewłaściwych rodzin". Dlatego zamiast na poligonie, obowiązkową służbę wojskową musieli odbywać w kopalniach węgla kamiennego lub rud uranu. Film dokumentalny o przymusowych górnikach pt. "Kilof zamiast karabinu" zostanie zaprezentowany w piątek 10 lutego w kinie Kosmos w Katowicach.

TVP Katowice
Kilof Zamiast Karabinu

W piątek 10 lutego 2023 r. o godz. 18.00 w kinie Kosmos w Katowicach (ul. Sokolska 66) odbędzie się pokaz filmu "Kilof zamiast karabinu" oraz spotkanie z twórcami i bohaterami dokumentu. Bilety kosztują 16 zł.

Bohaterowie filmu w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej, która jest też autorką scenariusza, to 90-latkowie, którym zmarnowano młodość i życie, bo pochodzili „z niewłaściwych rodzin”; mieli przed wojną gospodarstwa rolne, pochodzili z przedwojennej inteligencji, rodzice działali w AK, mieli duchownego w rodzinie lub kogoś za granicą.

To „niewłaściwe” pochodzenie decydowało, że zamiast na poligonie, służbę wojskową bez przeszkolenia i bez przygotowania musieli odbywać w kopalniach węgla kamiennego i kopalniach rud uranu. Skazani na przymusową, katorżniczą pracę w najgorszych warunkach. Taki los w latach 1949-59 spotkał 200 tysięcy młodych ludzi, 1000 zginęło pod ziemią, kilkanaście tysięcy zostało rannych; ci z kopalń rud uranu już nie żyją, a z pozostałych żołnierzy-górników została tylko garstka.

Ta ważna w historii regionu i kraju historia jest wciąż mało znana - dlatego powstał film „Kilof zamiast karabinu”. Sam projekt dostał już dwie nagrody na festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. Reżyserką filmu jest znana śląska twórczyni Aleksandra Fudala-Barańska, reżyserka takich obrazów jak „Tragedia Górnośląska 1945” oraz „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty”.

"Kilof zamiast karabinu"
reżyseria: Aleksandra Fudala
zdjęcia: Sławomir Chudowski, Michał Sławiński
światło: Tomasz Adamik
montaż: Bartłomiej Jarząb
dźwięk: Jacek Gołąb, Krzysztof Skrzypczak
kier. produkcji: Michał Skrzeczek
opracowanie materiałów archiwalnych: Krzysztof Toboła, Sławomir Minoł, Ewa Wilczek

Maciej Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Damian Kocur

Może Cię zainteresować:

Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon