Wypowiedzenie polisy OC – kiedy jest możliwe?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w naszym kraju i do jego wykupienia są zobowiązani wszyscy, którzy korzystają z samochodów osobowych, ciężarowych, czy nawet z jednośladów. Tym samym na pierwszy rzut oka można uznać, że rezygnacja z polisy OC nie będzie możliwa.
Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji lub zajrzeć na wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-uniqa, a dojdziemy do wniosku, że byliśmy w błędzie. Jak się okazuje, są przypadki, w których wypowiedzenie umowy przebiega bardzo sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy zdecydować się na taki krok, gdy nasza dotychczasowa umowa dobiega końca, a my planujemy podpisać nową z innym ubezpieczycielem.
Co więcej, wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest możliwe również wtedy, gdy weszliśmy w posiadanie samochodu używanego z ważną polisą, ale chcemy z niej zrezygnować i skorzystać z oferty swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Poza tym wypowiedzenie polisy OC jest możliwe także wtedy, gdy umowa zostanie przedłużona automatycznie.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – jak się za to zabrać?
Jeśli będziemy chcieli wypowiedzieć ubezpieczenie OC, to powinniśmy zacząć od sporządzenia odpowiedniego pisma. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z podobnymi zadaniami, może to się wydawać dość problematyczne, ale warto wiedzieć, że w takich chwilach nie jesteśmy zdani sami na siebie. Do swojej dyspozycji mamy profesjonalne serwisy i dokładniej o tym, jak powinna wyglądać rezygnacja z OC na https://wypowiadamoc.pl/ jest obszernie opisane.
Co więcej, do swojej dyspozycji mamy też gotowe wzory PDF wypowiedzenia OC, więc wystarczy je pobrać, a następnie wydrukować i wypełnić odpowiednimi danymi. Na pewno w takim piśmie muszą znaleźć się nasze dane osobowe oraz adresowe, ale nie tylko. Ważne jest również podanie danych związanych z ubezpieczeniem OC pojazdu.
Zatem warto przygotować wcześniej numer ubezpieczenia OC samochodu oraz dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług planujemy zrezygnować. Poza tym w piśmie o wypowiedzenie OC powinna znaleźć się też podstawa prawna, która daje nam taką możliwość oraz nasz własnoręczny podpis.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – gdzie i jak złożyć?
Przygotowane pismo o wypowiedzenie ubezpieczenia OC powinno być przez nas dostarczone do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. O preferowanej formie złożenia wypowiedzenia ubezpieczenia OC zawsze decydują ubezpieczyciele, a każdy z nich może mieć nieco inne wymagania, więc lepiej od razu sprawdzić, jakie mamy możliwości.
Niektórzy stawiają na osobisty kontakt z klientami, więc wymagają samodzielnego dostarczenia wypełnionego formularza do najbliższego oddziału lub zachęcają do spotkania z agentem w celu dopełnienia formalności. Jednak to nie wszystko, ponieważ niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do wypowiedzenia umowy online.
W tym przypadku najpierw trzeba uzupełnić formularz elektroniczny na stronie, a następnie wysłać go w odpowiednie miejsce. Zdarzają się też przypadki, gdzie towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do wypowiedzenia umowy listownie i jeśli takie rozwiązanie będziemy brać pod uwagę, to lepiej nadać przesyłkę rejestrowaną z potwierdzeniem odbioru.