W Katowicach działają aż 34 filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. I powstają nowe! W listopadzie otwarto nową bibliotekę na Osiedlu Franciszkańskim w Ligocie, pierwszą, jaka powstała na nowym osiedlu deweloperskim w Katowicach.
Biblioteki są na wyciągnięcie ręki
Placówki są w każdej dzielnicy i na każdym większym osiedlu, a na Tysiącleciu – nawet dwie. Są wręcz na wyciągnięcie ręki. I warto korzystać, zwłaszcza że to nie są nudne miejsca, tylko tętniące życiem miniplacówki kulturalne. Oczywiście wypożyczanie książek to nadal główna działalność bibliotek, ale po pierwsze – można tu wypożyczyć znacznie więcej niż same książki, po drugie – stały się też miejscem spotkań lokalnej społeczności.
W katowickich bibliotekach wypożyczymy więc książki tradycyjne (w każdej jest też specjalnie oznaczony regał z nowościami, czyli tym, co czytelnicy lubią najbardziej), ale również audiobooki (szczególnie dużą kolekcją może się poszczycić filia w Koszutce przy ul. Grażyńskiego). Książki czy czasopisma można też poczytać na miejscu, np. w ogrodzie filii nr 14 na Dolnym Tysiącleciu. Ale to nie wszystko! Coraz bardziej popularne staje się wypożyczanie gier planszowych – tu z kolei prym wiedzie filia nr 17 w Dębie, która jako pierwsza zaczęła gromadzić i wypożyczać gry planszowe.
Spotkania, koncerty, warsztaty, wystawy
W bibliotekach dzieją się ciekawe rzeczy. Panie bibliotekarki są prawdziwymi animatorkami kultury. Organizują wystawy (np. w filii nr 16 przy ul. Wajdy 21 w Bogucicach trwa właśnie wystawa rysunków węglem autorstwa angielskiego artysty Jordana L. Rodgersa, mieszkającego od kilku lat w Katowicach), koncerty, spotkania z pisarzami, podróżnikami, historykami i innymi ciekawymi ludźmi, warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Łącznie w zbiorach MBP znajduje się ok. 750 tys. książek, 36,5 tys. audiobooków oraz ok. 800 gier planszowych. Od kilku lat katowicka biblioteka oferuje również dostęp do książek elektronicznych – tzw. e-booków.
Programy realizowane w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach:
Narodowe Czytanie – katowicka część ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, odbywająca się w pierwszą sobotę września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Udział w uroczystym wydarzeniu biorą przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i czytelnicy. Odbywa się czytanie fragmentów lektury przewodniej, kiermasz książek antykwarycznych, warsztaty literackie dla dzieci, działa Czytelnia pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa.
Głośno o książkach! – miejski happening organizowany z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Uczestnicy happeningu wybierają książkę z oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, czytają jej fragment do mikrofonu i otrzymują ją w prezencie.
Katowicka Srebrna Książka dla Seniora – bezpłatna usługa dowozu książek do domu, kierowana do katowiczan w wieku powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych, których stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece.
Ferie z Książką, Lato z Książką – akcje promujące czytelnictwo i kulturę, kierowane do dzieci w wieku szkolnym, spędzających ferie i wakacje w mieście. Każda akcja odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a wybrane filie MBP w Katowicach organizują m.in. spotkania autorskie i warsztaty literacko-artystyczne.
Czytanie na dywanie – cotygodniowe głośne czytanie bajek przez bibliotekarzy, z aktywnym udziałem rodziców lub dziadków. Spotkania kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym odbywają się w wybranych filiach MBP w Katowicach.
3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka – cykliczne spotkania dla rodziców i dzieci w wieku do lat trzech. W trakcie spotkań w Filii MBP w Katowicach nr 32 w Ligocie czytane i pokazywane są dzieciom książki, odpowiednie dla ich grupy wiekowej.
Dni Kultury Żydowskiej – organizowany co roku festiwal promujący historię, kulturę i sztukę żydowską, kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Gośćmi DKŻ są pisarze, dziennikarze, badacze historii oraz znawcy kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem.
Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka – organizowany co roku festiwal, którego prelegentami są osoby związane tak z górami, jak i literaturą: pisarze, dziennikarze, utytułowani alpiniści i himalaiści, podróżnicy, instruktorzy wspinaczki, przewodnicy górscy. W ramach festiwalu odbywają się spotkania oraz warsztaty, dla dzieci i dorosłych.
Dodatkowo w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach odbywają się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Bibliotecznego Klubu Seniora, warsztaty pod szyldem Laboratorium SZTUKI, spotkania w ramach cyklów Wielokulturowy Śląsk, Nie-zwykli, Czytelnicy-podróżnicy oraz Zdrowie w Bibliotece. Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach można znaleźć na stronie internetowej: https://mbp.katowice.pl/.
Może Cię zainteresować: