Katowicka moderna jest szalenie inspirująca. Plakaty autorstwa studentów ASP można oglądać na Rynku do końca września

Do końca września 2023 r. na placu Kwiatowym na Rynku w Katowicach można oglądać wystawę plakatów studentów Akademii Sztuk Pięknych. Inspiracją do powstania tych dzieł były katowickie modernistyczne budynki.

„Katowicka moderna” to zbiór plakatów stworzonych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Inspiracją do podjęcia tematu była katowicka architektura okresu międzywojennego, czyli tzw. „Szlak katowickiej moderny”.

Studenci III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich realizowali temat w ramach zajęć w Pracowni Projektowania Plakatu pod kierunkiem dr hab. Moniki Starowicz i dr. Filipa Ciślaka. Zadanie nie należało do łatwych, bowiem plakat z architekturą w roli głównej to nie lada wyzwanie, jednakże młodzi twórcy podeszli do niego niezwykle kreatywnie i ze świeżą energią tworząc niezwykle udany cykl.

- Moderna jest szalenie inspirująca. Nas zainspirowała rozmowa z Radiem Katowice, które w zasadzie podsunęło nam pomysł. Przecież mamy takie cudowne zabytki i warto byłoby je wziąć na warsztat. Zatem wzięliśmy, a właściwie to nasi studenci wzięli i efekt przerósł nasze oczekiwania. Co można zobaczyć? Te budynki, które już katowiczanie znają, a które mijają na co dzień w drodze do pracy, czy na spacerze. Są to obiekty takie jak Drapacz Chmur, kościół garnizonowy, budynek radia Katowice - te wszystkie perełki modernistycznej architektury, które mamy w Śródmieściu – mówiła w trakcie otwarcia wystawy dr hab. Monika Starowicz z Pracowni Projektowania Plakatu ASP w Katowicach. Każda realizacja jest interesująca i pokazuje inną indywidualną osobowość autorską, także mamy tu przedstawienia i futurystyczne, i analistyczno-geometryczne, i z dowcipem – dodał dr Filip Ciślak także z Pracowni Projektowania Plakatu ASP w Katowicach.

Ekspozycja liczy około dwudziestu plakatów i będzie prezentowana na placu Kwiatowym do końca września.

Katowicki Szlak Moderny

Katowicki Szlak Moderny wyznacza siedemnaście obiektów, które reprezentują nowe otwarcie w światowej architekturze. Nowoczesny styl stawiał przede wszystkim na minimalizm i funkcjonalność, przez co świetnie sprawdził się w przestrzeni intensywnie rozwijających się przed drugą wojną światową Katowic. To właśnie tutaj powstały wille, gmachy użyteczności publicznej, świątynie oraz wieżowce, dzięki którym Katowice były kiedyś nazywane „polskim Chicago”. Na Szlaku czekają na zwiedzających m.in. dzieła takich architektów jak Tadeusz Michejda, Karol Schayer czy Zbigniew Rzepecki, których wyobraźnia kreowała krajobraz międzywojennych Katowic.

- Wszystkie punkty na Szlaku Moderny są ulokowane w rejonie Śródmieścia i dzieli je niewielki dystans, który z powodzeniem można pokonać na piechotę. W 2019 roku Katowicki Szlak Moderny otrzymał wyróżnienie w konkursie „Marka Śląskie”. Zachęcam Państwa do wybrania się na spacer drogą wyznaczoną przez modernistyczne perełki, których mogą nam pozazdrościć inne polskie miasta. Jestem przekonana, że jest to fantastyczna okazja do tego, by raz jeszcze zachwycić się Katowicami – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji i zachęca do zaglądania na oficjalne kanały miasta w social mediach, gdzie można znaleźć informacje o spacerach z przewodnikiem szlakiem moderny.
Osiedle willowe w Ligocie

Może Cię zainteresować:

Moderna na skraju miasta. Wycieczka do międzywojennej Ligoty. A tam perła architektury... w budowie

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2023

Katowicka Moderna

Może Cię zainteresować:

Dlaczego do Katowic pielgrzymują fani architektury? Wabi ich Szlak Moderny. Zapraszamy na fotowycieczkę po Szlaku

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon