Film o Edwardzie Gierku, I sekretarzu KC PZPR w latach 70., to pierwsza produkcja, która opowiada o tej postaci. "Gierek" wszedł na ekrany kin w Dniu Babci, 21 stycznia.
100 tysięcy widzów "Gierka" w pierwszy weekend wyświetlania
Mimo tego, że zbiera raczej negatywne recenzje (Tomasz Raczek nazwał go "bezguściem w objęciach beztalencia", w pierwszy weekend wyświetlania był najchętniej oglądanym obrazem w kinach. Zebrał 100 tysięcy widzów.
Recenzja filmu "Gierek": Film "Gierek". Recenzja. To produkcja gloryfikująca I Sekretarza z Sosnowca. Niezłą rolę zagrał Michał Koterski
Tytułową rolę gra Michał Koterski, w obsadzie również Małgorzata Kożuchowska jako żona Gierka, Stanisława, Antoni Pawlicki jako Generał (w domyśle Jaruzelski), Sebastian Stankiewicz (esbek Maślak), Rafał Zawierucha (premier), Jan Grycz (kardynał Wyszyński), Cezary Żak (Leonid Breżniew).
Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w śląskich i zagłębiowskich miastach. Widzimy w nim m.in. wnętrza Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, willę Gierka w Ustroniu czy basen przy ulicy Glinianej w Zawierciu.
Warto przeczytać: Edward Gierek, Zagłębie i Śląsk. Czym zapisał się w historii naszego regionu?
Sceny do "Gierka" powstawały też w Katowicach
Również Katowice były planem filmowym "Gierka". Sceny kręcono w sierpniu 2020 roku na jednej ulicy - Pocztowej. Scenografia zmieniła ją w ulicę z lat 70., ze sklepami i zakładami usługowymi charakterystycznymi dla tamtej epoki.
To na budynku Poczty Głównej przy Pocztowej rozwieszono wielki baner z podobizną Gierka - choć w filmie I sekretarz jest przedstawiany jako osoba, która nie ma manii wielkości i wręcz zakazuje wieszania jego podobizn w urzędach czy instytucjach publicznych.
Co ciekawe, ulica Pocztowa w "Gierku" udaje Warszawę. W filmie można zaobserwować trzy sceny, w których wykorzystano zdjęcia z Katowic. W jednej z nich Gierek obrusza się, widząc baner ze swoim zdjęciem, w kolejnej - widać długą kolejkę do sklepu, to scena obrazująca początek końca złotej epoki Gierka.