Centrum
Himalaizmu powstanie u zbiegu ulic Katowickiej i Markiefki w
Bogucicach. Lokalizacja nie jest przypadkowa – w jednym z
okolicznych budynków wychował się Jerzy Kukuczka, pierwszy Polak i
drugi człowiek w historii, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki
świata.
Grota śnieżna, interaktywne ściany oraz mieszkanie Jerzego Kukuczki
Wewnątrz obiektu znajdować będą się cztery sale wystawowe, w których zwiedzający będą poznawać historię eksploracji Himalajów i Karakorum, pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, polskich wypraw wspinaczkowych, a także himalaizmu kobiecego. Integralną częścią Centrum będzie mieszkanie Jerzego Kukuczki, prezentujące jego historię, życie i osiągnięcia.
Katowiccy urzędnicy zapowiadają, że Centrum będzie nowoczesnym obiektem, opowiadającym historię himalaizmu przy wykorzystaniu m.in. interaktywnych ścian projekcyjnych i animowanych ekranów. Na jego terenie znajdzie się też grota śnieżna oraz stanowiska poznawcze, które pozwolą doświadczyć namiastki warunków panujących w wysokich górach.
Centrum
ma być nie tylko przestrzenią muzealno-wystawową ale także
miejscem organizacji spotkań miłośników gór czy przestrzenią do
aktywności sportowych. Stąd też zaplanowano w nim salę
audytoryjną, w której odbywać będą się mogły pokazy filmowe i
spotkania ludzi gór. W budynku powstanie ponadto ścianka
wspinaczkowa, dostępna dla osób w różnym wieku i o różnym
poziomie umiejętności.
Wykonawca wybrany, ale z podpisaniem umowy ratusz wciąż jeszcze czeka
Koncepcja na wystawę została już opracowana, a sam przetarg na jej wykonanie i uruchomienie zostanie ogłoszony podczas budowy obiektu. Ta z kolei ma szansę rozpocząć się już niebawem, o ile tylko nikt nie wniesie odwołania do ogłoszonych właśnie wyników przetargu na budowę Centrum. Chętnych do podjęcia się tego zadania było 16 podmiotów, w tym dwa konsorcja. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała firmę Budimex, która koszty prac oszacowała na nieco ponad 47 mln zł.
- Od momentu ogłoszenia decyzji musi minąć 10 dni, podczas których inni oferenci mogą złożyć odwołanie. Jeśli nie wpłynie żadne zastrzeżenie, wybór się uprawomocni, a kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. To właśnie od tego momentu liczyć się będzie czas na realizację inwestycji: 22 miesiące na prace budowlane i 3 miesiące na odbiory – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje, która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.
Innymi słowy, jeśli wybór się uprawomocni i umowa zostanie podpisana, to Centrum Himalaizmu w Bogucicach powinno być gotowe najdalej jesienią 2026 roku, czyli kilkanaście miesięcy później niż to początkowo zakładano (zgodnie z wcześniejszym harmonogramem rozpoczęcie prac w terenie planowano na III kwartał 2023 roku, a ich zakończenie w II kwartale 2025 roku). Mówimy rzecz jasna o budynku, bo – przypominamy – pozostaje jeszcze wystawa, która w tym budynku ma się znaleźć.
Może Cię zainteresować:
Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje
Może Cię zainteresować: