W styczniu 2023 roku informowaliśmy, że opuszczona tzw. Willa Chruszczowa w Katowicach Ligocie zostanie zagospodarowana na Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej miało być w tzw. Willi Chruszczowa
Śląski Uniwersytet Medyczny zorganizował konferencję prasową w tym miejscu, by zaprezentować pomysł utworzenia tu swojej nowej placówki. Tego dnia, 20 stycznia, podpisano tu umowę między Lasami Państwowymi a Śląskim Uniwersytetem Medycznym, w sprawie przekazania przez Lasy Uniwersytetowi w użytkowanie działki przed tzw. „Willą Chruszczowa”.
Przypomnijmy, że Willa Chruszczowa, znajdująca się przy ul. Śląskiej, w lasach Ligoty (niedaleko miasteczka akademickiego) została zbudowana w 1959 roku w modernistycznym stylu, specjalnie na planowaną wizytę w Polsce Nikity Chruszczowa, ówczesnego pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wizyta Chruszczowa w Katowicach nie doszła jednak do skutku.
Obiekt przez kilka lat pełnił funkcje partyjne, odbywały się tam np. imprezy po polowaniach, po czym został przekazany Śląskiej Akademii Medycznej. W "okrąglaku" przez wiele lat działała Klinika Endokrynologii Dziecięcej. W 1995 roku podjęto próbę generalnego remontu budynku, ale szybko zarzucono prace. "Willa Chruszczowa" stała opuszczona i niszczejąca przez prawie 30 lat.
ŚUM miał ambitne plany, by budynek przekształcić (po odpowiednim remoncie) w część Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej. Druga miała się znajdować w budynku przy ul. Medyków 10.
W budynku przy ulicy Śląskiej miały się znajdować:
- Zakład Medycyny Fizykalnej
- Zakład Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej
Centrum Fizjoterapii według planów z 2023 r. miało powstać do 2025 rok za 27 milionów złotych.
ŚUM chce budować nowy obiekt. Ogłoszono konkurs dla architektów
Teraz jednak okazuje się, że Śląski Uniwersytet Medyczny zmienił plany, i to poważnie. Zamiast renowacji "okrąglaka" chce postawić nowy budynek dla Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej, niedaleko swoich szpitali, też w lesie, za akademikami dla obcokrajowców znajdującymi się przy ul. Medyków.
Centrum ma być "unikalnym w skali kraju obiektem łączącym funkcje rehabilitacji dziennej dla małych pacjentów z funkcją dydaktyczną w zakresie rehabilitacji".
Niedawno katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił, w imieniu ŚUM, konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej „Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie" Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z dokumentacji dotyczącej konkursu wynika, że budynek ma powstać na terenie 0,72 ha w obrębie kampusu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a teren ten jest "niezagospodarowany i intensywnie zadrzewiony, w przeważającej części płaski. Wzdłuż jego południowej granicy przebiega ciek wodny Ślepiotka". Na tym terenie znajduje się kilka niedużych budynków, które są przeznaczone do rozbiórki oraz kolektor sanitarny". Dojazd do nowego budynku ma się odbywać drogą od ul. Medyków, w sąsiedztwie nowo budowanych apartamentowców (są tam dwie budowy - Park Medyków i Medyków 32).
Dla tego terenu nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, dlatego zwycięzca konkursu będzie musiał postarać się o decyzję Urzędu Miasta Katowice na ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Na potrzeby budowy Centrum ma zostać wyciętych 291 drzew - o tym mówi ekspertyza dendrologiczna.
Może Cię zainteresować: