Katowice w szkołach podstawowych zainaugurowały akcję "Klimatyczne Katowice"

17 października 2024 r. w Centrum Edukacji Klimatycznej przy Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza (Murcki) odbyła się inauguracja projektu ekologicznego "Klimatyczne Katowice" dla szkół podstawowych.

W Katowicach działamy na wielu płaszczyznach jeśli chodzi o walkę ze skutkami zmiany klimatu. Z jednej strony budujemy zbiorniki retencyjne czy też sadzimy zieleń w ramach zazieleniania ulic i projektów z zielonego budżetu, z drugiej skupiamy się na edukacji. W katowickich szkołach mamy wiele unikatowych programów autorskich, które wzmacniają samorządową oświatę. Teraz dołącza do nich kolejny. Idziemy z duchem czasu, bo zmiany klimatu stanowią dzisiaj jedno z największych wyzwań - tłumaczy prezydent miasta Marcin Krupa.

Program Klimatyczne Katowice powstał po to, by, w największym skrócie, pokazać katowickim uczniom, czym jest edukacja ekologiczna, a trochę szerzej - zrozumieć wpływ człowieka na środowisko, poszerzyć ich świadomość, a także nauczyć, jak mogą temu zapobiec i jakie działania podjąć w przyszłości. Co go wyróżnia, to integralność samego programu z podstawą programową klas VII, nie jest to osobna rzecz zawieszona w lekcyjnej próżni. Dzięki temu uczniowie nie siedzą dłużej w szkołach (spaliłoby to program na starcie), a także uczą się korelacji ekologii z danym przedmiotem.

Celem programu jest wieloaspektowe działanie w czterech obszarach tematycznych:

    • bioróżnorodność;
    • antropogeniczne zmiany klimatu;
    • krytyka konsumpcjonizmu;
    • transformacja energetyczna.

Scenariusze zajęć opracowali eksperci - nauczyciele, pracownicy UŚ, przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice i Rady Miasta przy prezydencie Krupie. W drugim semestrze roku szkolnego 2023/2024 trwały testy założeń programu w 5 placówkach, SP nr 12, 17, 33, 51 i 53.

Opracowany program zawiera gotowe scenariusze zajęć, z których mogą korzystać wszyscy nauczyciele. To znacznie usprawnia wdrożenie programu w kolejnych szkołach. Pilotaż pozwolił nam dopracować pewne szczegóły. Postawiliśmy na metody nauczania aktywizujące uczniów. Wierzymy, że wspólna praca na zajęciach przyczyni się nie tylko do zdobywania wiedzy, ale także do integracji uczniów. Zajęcia w szkole będą też uzupełniane o warsztaty - podkreśla Grażyna Burek, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu.
Szaberplac zaleze katowice

Może Cię zainteresować:

"To miejsce umiera na moich oczach". Katowicki szaberplac w Załężu jest cieniem samego siebie

Autor: Aleksandra Szlęzak

20/10/2024

Policja w szkole prof

Może Cię zainteresować:

Katowicka policja prowadzi akcję "Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły"

Autor: Wojciech Sontowski

19/10/2024

Katowice kopalnia start up

Może Cię zainteresować:

Poznaliśmy zwycięzcę IV edycji "Kopalni Start-Upów" organizowanej przez Katowice

Autor: Wojciech Sontowski

19/10/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon