Centralny Związek Spółdzielczości Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” jest w likwidacji i od 2022 roku próbował sprzedać swój lokal w centrum Katowic. W pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 9 mln zł, w kolejnych była obniżana, ale chętnych nie było. Wreszcie nieruchomością zainteresowało się miasto i wynegocjowało atrakcyjną cenę.
- Budynek po dawnej „Cepelii” to obiekt o wysokiej wartości architektonicznej i symbolicznej, stanowiący ważny element przestrzeni miejskiej Katowic. Mieszkanki i mieszkańcy wielokrotnie wyrażali swoje poparcie dla zachowania tego miejsca jako jednej z wizytówek miasta. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, podjąłem decyzję o wykupie części nieruchomości nienależącej dotychczas do miasta za kwotę 2 milionów złotych. W dalszej perspektywie planujemy przekształcenie budynku w przestrzeń o funkcjach społecznych. Naszą intencją jest, aby w przyszłości to miejsce służyło lokalnej społeczności – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Lokal po „Cepelii” ma ponad 800 m² powierzchni
Lokal po „Cepelii” składa się z dużego pomieszczenia na parterze oraz 5 pomieszczeń na antresoli o łącznej powierzchni użytkowej 496 m², a także z przynależnych pomieszczeń piwnicznych o powierzchni użytkowej 311 m². Pozostała część budynku już wcześniej była własnością miasta Katowice i jest użytkowana na podstawie umowy użyczenia przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
W kwietniu 2024 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Elewacje budynku zostały skomponowane z poziomych pasów przeszkleń i ścian pełnych. Przeszklenia znajdują się na parterze, poziom piętra zajmuje pas ściany wzbogacony o fryz rzeźbiarski autorstwa Jerzego Egona Kwiatkowskiego. Składa się on z przedstawień muz i bóstw antycznych ujętych w formy abstrakcyjne.

Może Cię zainteresować: