Dzisiaj (1 stycznia 2025 r.) kwadrans po północy mieszkańcy nowych bloków w okolicy ulicy Ceglanej (pogranicze Brynowa i śródmieścia), zamiast cieszyć się nadejściem nowego roku, obserwowali jak płonie elewacja budowanego bloku.
Pożar elewacji i dachu budowanego bloku w okolicy Ceglanej w Katowicach
Jak informują służby wojewody śląskiego, pożar wybuchł o godz. 00.15. Zapaliła się elewacja i dach budynku kolejnego etapu osiedla Rondo Ceglana, który jest w trakcie budowy, oraz składowisko materiałów budowlanych o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Ogień był dość spory, a tuż przy budowanym obiekcie znajdują się już zamieszkane bloki (zabudowa w okolicy nowej siedziby szpitala MSWiA staje się coraz bardziej gęsta).
Na szczęście straż pożarna informuje, że nie było osób poszkodowanych. Jak można się jednak domyślać, straty spowodowane pożarem będą spore.
Pożar wybuchł, jak domyślają się mieszkańcy bloków przy Ceglanej, z powodu wystrzelenia petardy, która wylądowała na składowanym na placu budowy styropianie i doprowadziła do zarzewia ognia.
Niespokojna noc w Katowicach
To była bardzo niespokojna noc w Katowicach. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie nie tylko o pożarze przy ulicy Ceglanej, ale również przy:
- ul. Lodowej,
- ul. Radockiego,
- ul. Adamskiego,
- ul. Karliczka,
- ul. św. Huberta.
Ochotnicza Straż Pożarna Kostuchna informuje, że w sylwestrową noc wzięła udział w czterech interwencjach w Katowicach (w tym przy Ceglanej). Wszystkie akcje ratowniczo-gaśnicze były związane ze skutkami odpalania fajerwerków i pożarami, które były ich następstwem.
Wcześniej w sylwestra ewakuowano 300 osób z budynku Urzędu Miasta Katowice przy Rynku. O godz. 11:34 konieczna była ewakuacja w związku z zwarciem elektrycznym w klimatyzatorze. Pożar ugaszono gaśnicą. Nie było osób poszkodowanych. Czynności zakończono o godz. 12:26.
Niespokojna noc w całej Polsce
Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w noc sylwestrową, od północy 1 stycznia 2025 roku do godziny 6:30, strażacy w całym kraju odebrali 1424 zgłoszenia. Wśród nich:
- 1164 pożarów,
- 139 miejscowych zagrożeń
- 121 fałszywych alarmów
Najwięcej zdarzeń dotyczyło pożarów, których było blisko 1200. W tym:
- 69 pożarów obiektów mieszkalnych
- 30 pożarów upraw
- 17 pożarów samochodów
- około 800 pożarów wywołanych fajerwerkami
Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w Radomiu, gdzie doszło do pożaru poddasza kamienicy. Ogień został opanowany, obyło się bez rannych. Ewakuowano 4 osoby, a w akcji brało udział 60 strażaków i 17 samochodów.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach:
- Śląskie – 220
- Mazowieckie – 210
- Wielkopolskie – 145
- Dolnośląskie –130
- Pomorskie – 100
- Kujawsko-Pomorskie – 90
- Łódzkie – 80
- Tradycyjnie mieliśmy ręce pełne roboty, a większość zdarzeń była związana z niewłaściwym użyciem fajerwerków - dodają strażacy
Może Cię zainteresować: