Rządowy Program Ochrony Zabytków to specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu idą na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Gminy, powiaty i województwa muszą jednak najpierw złożyć wniosek o dofinansowanie konkretnych prac.
W pierwszej edycji Programu kontrowersje wzbudziły fakty, że najwięcej pieniędzy przeznaczono na zabytki sakralne, a samorząd województwa śląskiego nie dostał nic (dostały gminy i powiaty).
W drugim rzucie Programu Ochrony Zabytków samorząd województwa już się załapał na pieniądze. Dostanie 3,5 mln zł na prace konserwatorsko–restauratorskie zabytkowej wieży wyciągowej szybu "Warszawa" dawnej KWK "Katowice", dziś stojącej na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Prace te już trwają, wieża na razie jest niedostępna dla zwiedzających.
Samo miasto Katowice dostanie pieniądze na 3 projekty:
- Restauracja zabytkowego budynku (willi Kramstów z lat 1875-1876) przy ul. Warszawskiej 37 w Katowicach - 3,5 mln zł (to dawna siedziba klubu Marchołt, obecnie w rękach fundacji Nowy Marchołt). To stamtąd musiał się wynieść klub Drzwi Zwane Koniem (więcej: Kultowy katowicki lokal Drzwi Zwane Koniem zamyka się. Będzie działać tylko do końca roku)
- Prace konserwatorskie elewacji prezbiterium kościoła wzniesionego w stylu neogotyckim z 1902 roku pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach - 0,5 mln zł
- Restauracja zabytkowej wieży spadochronowej z 1937 roku w Parku Kościuszki w Katowicach - 0,5 mln zł
Wykaz wszystkich zabytków w woj. śląskim, które otrzymały dofinansowanie w II etapie Rządowego Programu Ochrony Zabytków: www.katowice.uw.gov.pl
Może Cię zainteresować: