Katowice podjęły decyzję o współpracy z Akademią Śląską

14 października 2024 r. trójstronne porozumienie o współpracy podpisały miasto Katowice, Akademia Śląska i Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej. Pozwoli to uczniom kształcącym się w klasach o profilu mechatronicznym oraz technicznym-informatycznym wziąć udział w dodatkowych zajęciach branżowych.

W Katowicach dostrzegamy potencjał drzemiący w sektorze nauk technicznych i zawodowych, które są jednym z czynników przyciągających do miasta zewnętrzne inwestycje. Dlatego z jednej strony promocję nauki w tym kierunku rozpoczynamy już na poziomie szkoły podstawowej poprzez program Katowice Miastem Fachowców, z którego w dotychczas zakończonych edycjach skorzystało prawie 5 tys. uczniów. Z drugiej strony, wspieramy rozwój tych, którzy na kształcenie w tym kierunku już się zdecydowali. Dlatego, tak jak w przypadku Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych, jako miasto dofinansujemy dodatkowe godziny zajęć specjalizacyjnych - tłumaczy wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Trójstronne porozumienie Katowic, Akademii Śląskiej (ul. Rolna 43) i ZSP-M (ul. Armii Krajowej 84) zakłada trzy główne cele:

  • AŚ obejmuje patronat nad klasami o profilach mechatronik i technik informatyk w Zespole Szkół Poligraf.-Mechan., zajęcia z uczniami będą prowadzić nauczyciele akademiccy;
  • W ramach Zespołu Szkół miasto sfinansuje 4 dodatkowe godziny zajęć na terenie Akademii Śląskiej z zakresu mechatroniki oraz informatyki;
  • Absolwenci ZSP-M będą mogli podjąć studia na Akademii Śląskiej na łatwiejszych zasadach. Poza tym Akademia zaoferuje dokształcenie nauczycielom z ww. szkoły.
Wspólne przedsięwzięcia, które zrealizujemy w ramach tego porozumienia, mają na celu rozwijanie umiejętności praktycznych uczniów oraz lepsze przygotowanie ich do wyzwań, jakie niesie ze sobą późniejsza edukacja oraz rynek pracy. Współpraca z Urzędem Miasta Katowice umożliwi korzystanie z lokalnych zasobów, a także integrację młodzieży z realiami zawodowymi w naszej społeczności. Jestem przekonany, że to porozumienie przyczyni się do wzrostu jakości kształcenia w dziedzinie mechatroniki, a także do budowania trwałych relacji między sektorem edukacji na różnych jej poziomach. Wspólnie możemy stworzyć programy stażowe, warsztaty oraz projekty, które będą odpowiedzią na potrzeby zarówno uczniów, jak i przedsiębiorców - twierdzi dr Aleksander Ostenda, rektor AŚ.
Zależy nam, by uczniowie objęci programem nie tylko nabyli wiedzę branżową na poziomie akademickim ale rozwinęli również kompetencje miękkie, tak bardzo pożądane przez pracodawców - kończy Karol Juraszczyk, dyrektor Zespołu Szkół.

Nauczyciele Zespołu i Akademii mają opracować wspólnie autorski program realizujący cele podane przeze mnie powyżej.

Strefa platnego parkowania Katowice

Może Cię zainteresować:

Wigilia i Sylwester wolne od opłat w katowickiej strefie płatnego parkowania

Autor: Michał Wroński

15/10/2024

Wypadek

Może Cię zainteresować:

Wypadek z udziałem motocyklisty na autostradzie A4. Są utrudnienia dla kierowców

Autor: Redakcja

14/10/2024

Paris hilton katowice

Może Cię zainteresować:

13. rocznica odwiedzin Paris Hilton w Katowicach

Autor: Arkadiusz Szymczak

12/10/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon