24 marca minie kolejna rocznica urodzin Jerzego Kukuczki. Najsłynniejszego z polskich himalaistów nie ma jednak z nami od blisko 45 lat – w październiku 1989 r. zginął podczas wspinaczki na ośmiotysięcznik Lhotse. Jego postać w rodzinnych Bogucicach przypominać ma Centrum Himalaizmu, którego Kukuczka ma być właśnie patronem.
O projekcie mówi się w Katowicach od lat. Dość powiedzieć, że list intencyjny w sprawie budowy, wyposażenia i utrzymania Centrum podpisali jeszcze w 2019 r. prezydent Katowic, Marcin Krupa i ówczesny premier, Mateusz Morawiecki. Dwa lata później, w grudniu 2021 r. poznaliśmy zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczno - urbanistyczną obiektu (została nim krakowska pracownia KUM studio Łukasz Skorek).
Z muzeum do mieszkania Kukuczki. A obok ścianka wspinaczkowa
- Centrum z jednej strony ma upamiętniać Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów – tłumaczył wówczas prezydent Krupa.
Z tego też powodu Centrum ma tworzyć nie tylko przestrzeń muzealna z czterema ekspozycjami (poświęcone będą m.in. historii himalaizmu, polskich wypraw w najwyższe góry świata, dokonaniom Jerzego Kukuczki, czy himalaizmowi kobiecemu), grotą śnieżną oraz interaktywnymi ścianami projekcyjnymi, a także połączone z częścią muzealną rodzinne mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia. Będzie również ścianka wspinaczkowa oraz miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki. Obiekt ma powstać w Bogucicach, przy położonej na rogu ulic Markiefki i Katowickiej kamienicy, w której przez lata mieszkał słynny alpinista.
- Swoim wyglądem zewnętrznym będzie nawiązywać do widoków kojarzących się z górskimi wyprawami. Jego bryła ma obejmować imitacje nawisów i półek skalnych, a elewacja zostanie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach. Ponadto na wspomnianych półkach powstaną ogrody z roślinami typowymi dla górskiej przyrody – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje, która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.
Pierwotny terminarz dawno nieaktualny. Pierwsi goście w roku 2026?
Kiedy pierwsi goście będą mieli szansę zajrzeć do Centrum? Początkowo ratusz zapowiadał, że prace w terenie miałyby się rozpocząć w III kwartale roku… 2023 (później zaktualizowano ten termin na początek roku 2024), a zakończyć w II kwartale roku 2025. Ten harmonogram od dawna jest już nieaktualny.
Urząd Miasta właśnie poinformował, że dopiero ogłosił przetarg na budowę Centrum – oferty będzie przyjmował do 10 kwietnia, po czym komisja dokona ich analizy. Jak długo będzie to trwało – nie wskazano. Podano natomiast, że przyszły wykonawca na realizację inwestycji będzie miał 22 miesiące od podpisania umowy, po czym okresie rozpocznie się trzymiesięczna procedura odbiorowa.
Jak łatwo policzyć finału prac budowlanych należy spodziewać się zatem gdzieś w połowie roku 2026. W międzyczasie, w pierwszej połowie przyszłego roku miasto planuje ogłosić przetarg na część wystawienniczą Centrum Himalaizmu.