To była bezsprzecznie jedna z najgorszych "wizytówek" Katowic. Obskurny dworzec - o ile parę kontenerów można tak nazwać - autokarowy już dawno powinien być zamknięty. Stało się to dopiero po otwarciu nowego dworca autobusowego przy ul. Sądowej, połączonego z centrum przesiadkowym.
W miejscu dawnego dworca autobusowego będą mieszkania
Spora działka w centrum Katowic, w kwartale między ul. Sokolską, Skargi i Słowackiego, od kilku lat pozostała opuszczona, obstawiona tylko ogrodzeniem z blachy. Teraz jednak okazuje się, że powstanie tu nowa inwestycja mieszkaniowo-usługowa o nazwie MIKATO. Nie ma tu odwołania do sąsiedniego Mikołowa, a do MI jako "ja".
Na miejscu dawnego dworca autobusowego chce postawić swoją pierwszą inwestycję w woj. śląskim ogólnopolski deweloper Archicom. Właśnie dostał pozwolenie na budowę. Firma chce wkroczyć na plac budowy jeszcze w tym kwartale 2024 r.
Deweloper informuje, że jego projekt ma wzbogacić ofertę Śródmieścia, wprowadzając do dzielnicy biznesowej (jeśli nie wiedzieliście, że takowa w Katowicach istnieje, to już wiecie) funkcje mieszkalne, usługi, rozrywkę i rekreację, a także przyczynić się do ożywienia całego kwartału.
– Po wielu sukcesach w innych miastach podjęliśmy decyzję o wejściu na rynek aglomeracji śląskiej - mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom. - Analizując trendy, zmieniające się warunki rynkowe i po konsultacjach z miastem, zdecydowaliśmy się na realizację nowoczesnej inwestycji mieszkaniowej, dostosowanej do lokalnych potrzeb. Naszym celem jest stworzenie kolejnej ikony Katowic, która harmonijnie wpisze się w istniejącą architekturę miasta i będzie stanowiła naturalne dopełnienie innych znanych katowickich obiektów. Obecnie prowadzimy zaawansowane prace nad inwestycją, aby zapewnić jej najwyższą jakość. Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i wkrótce zaprezentujemy pełną koncepcję projektu, obejmującą wszystkie udogodnienia oraz rozwiązania projektowe – dodaje Wrona.
Najwyższa z trzech wież ma mieć 18 kondygnacji i prawie 60 m wysokości
Na dawnej działce dworca autobusowego ma powstać nowoczesny budynek mieszkalny składający się z trzech segmentów połączonych wspólnym parterem (takie rozwiązanie ma też pobliski Global Office Park, tylko tu parter to kilka pięter).
Każdy z nich będzie wieżą o wysokości od 12 do 18 kondygnacji nadziemnych. Najwyższa z nich, zaprojektowana od strony ulicy Sokolskiej, będzie mieć wysokość 59 metrów. Łącznie w obiekcie znajdzie się 341 mieszkań o zróżnicowanym metrażu. Ponadto projekt przewiduje przestrzenie wspólne, które będą umożliwiały integrację sąsiedzką, a także dostęp do usług, rekreacji i stref zieleni.
Na niektórych wizualizacjach widać, że architekci inspirowali się pobliską Superjednostką, projektując na poziomie wspólnego parteru podpory w kształcie litery V, charakterystyczne dla katowickiej "maszyny do mieszkania" zbudowanej w latach 1967-1972.
- MIKATO to projekt współczesnego budynku mieszkaniowego, który zabiera nas w podróż do czasów minionych, kiedy prawdziwy, nowoczesny charakter miejski Katowic kreślony był przez architekturę zdecydowaną, prostą w formie, lecz bogatą w detal i niuans - mówi architekt Przemo Łukasik z Medusa Group.
- Zdecydowane przerwy rozsuniętych segmentów MIKATO tworzą oczekiwany przez mieszkańców dystans między balkonami, dając widok i wytchnienie, a otwarta i funkcjonalna przestrzeń w przyziemiu służy budowaniu relacji - dodaje Łukasik.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, "deweloper kładzie także duży nacisk na stworzenie zrównoważonej infrastruktury komunikacyjnej, która wspiera ekologiczny transport".
– Katowicki rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą unikalnością, w związku z czym przyciąga uwagę wielu deweloperów - mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicom. - To miasto z ogromnym potencjałem i dynamiką w trakcie transformacji. Jest ono atrakcyjne dla młodych, rodzin oraz inwestorów, którzy szukają wygodnych miejsc do życia. Katowice jako centrum metropolitalne, daje także wiele możliwości w zakresie kultury, edukacji i transportu. Cieszymy się z możliwości działania w centrum Śląska i wierzymy, że nasze doświadczenie w tworzeniu przestrzeni sprzyjających dobrostanowi mieszkańców, będzie miało tu szansę na realizację. Dostrzegamy w Katowicach ogromny potencjał dla rozwoju zrównoważonych osiedli, które mogą się tu rozwijać, jak nigdzie indziej. Wdrażając nasze pomysły i innowacyjne rozwiązania, chcemy stać się częścią transformacji i rozwoju Katowic – dodaje prezes firmy Archicom.
Archicom działa na rynku od blisko 40 lat i zrealizował już ponad 200 inwestycji w całym kraju. Firma wywodzi się z wrocławskiego biura projektowego. Po połączeniu kompetencji i projektów mieszkaniowych z Echo Investment, od sierpnia 2023 roku Archicom jest obecny w sześciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Krakowie i teraz w Katowicach. Archicom aranżuje też na nowo kwartały po dawnych fabrykach, zakładach przemysłowych czy biurowcach. Przykładem takich realizacji jest łódzka Fuzja, Browary Wrocławskie, poznańska Wieża Jeżyce czy warszawski projekt Modern Mokotów.
Może Cię zainteresować: