Z początkiem jesieni powinno wyjaśnić się, które polskie miasto w 2029 r. stanie się Europejską Stolicą Kultury. Obecnie w „grze” pozostają: Lublin, Kołobrzeg, Bielsko-Biała i Katowice (początkowo w stawce bylo 12 miast). Stolica województwa śląskiego zgłosiła się do konkursu jako reprezentant Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a program, jaki znalazł się we wniosku, przygotowano w porozumieniu z twórcami i ludźmi kultury z 41 miast i gmin członkowskich Związku.
Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – w roku 2000 Kraków i w roku 2016 Wrocław, który pokonał wówczas w krajowej rywalizacji Katowice. Stolica województwa śląskiego liczy, że tym razem będzie inaczej i że to ona właśnie (oraz wybrane miasto reprezentujące Szwecję) otrzyma ten tytuł na rok 2029. Miasta mogące poszczyć się tytułem ESK stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Samorządowcy liczą, że przełoży się to na liczbę liczbę odwiedzających, rozwój sektora turystycznego i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej.
Termin składania przez kandydatów z „krótkiej listy” poprawionych wniosków aplikacyjnych upływa 1 sierpnia. Posiedzenie selekcyjne odbędzie się od 23 do 25 września w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a wizyty studyjne w miastach zostaną przeprowadzone w tygodniu poprzedzającym to spotkanie. Zgodnie z wymogami konkursu we wniosku powinne zostać zadeklarowane finansowanie, jakie ubiegające się o tytuł ESK miasto deklaruje na przygotowanie programu oraz organizację samych wydarzeń w razie wygranej. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Stąd też stosowny projekt uchwały skierowano już do miejskich radnych z Komisji Budżetu oraz Komisji Kultury (najbliższa sesja katowickiej rady miasta zaplanowana jest na 29 maja). Wynika z niego, że w ciągu najbliższych kilku lat na działania związane z przygotowaniem do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 Katowice gotowe są wydać 63 mln zł.
- w roku 2025 – 3 mln zł
- w roku 2026 – 4 mln zł
- w roku 2027 – 4 mln zł
- w roku 2028 – 7 mln zł
- w roku 2029 – 45 mln zł
Pieniądze miałyby zostać w formie dotacji celowej zabezpieczone dla Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.
- Wkład miasta Katowice zostanie uzupełniony w analogicznej wysokości wkładem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (…) oraz środkami otrzymanymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zadeklarowanej, maksymalnej wysokości 65,1 mln zł – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Może Cię zainteresować: