Projekt „Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury obiektowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach” realizowany był od kwietnia 2023 r. Jego łączna wartość to 20 mln zł. Projekt został w całości sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 11.3 – „Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT-EU”.
Zmodernizowano Blok Operacyjny w szpitalu w Ligocie
Zmodernizowano układ przestrzenno-funkcjonalny Bloku Operacyjnego. Zakres robót oprócz kompleksowej modernizacji budowlanej, obejmował również:
- pełną wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz deszczowej,
- modernizację instalacji wentylacyjnej wraz z montażem centrali nawiewno-wywiewnej i agregatu wody lodowej,
- modernizację instalacji gazów medycznych,
- doprowadzenie i montaż punktu poczty pneumatycznej,
- wymianę instalacji elektrycznych i teletechnicznych w tym sieci strukturalnej, kontroli dostępu, systemu monitoringu oraz systemu sygnalizacji pożaru.
Ponadto w zakresie projektu znajdowało się dostarczenie i montaż urządzeń transportu pionowego (dźwigów osobowo-towarowych) oraz częściowo wyposażenia, w tym medycznego tj.: Jednostek Zaopatrzenia Medycznego (wielostanowiskowego mostu medycznego) oraz Systemu Integracji Sal Operacyjnych.
Zainstalowany System Integracji Sal Operacyjnych umożliwia sprawne zarządzanie sprzętem oraz wyposażeniem medycznym i niemedycznym Bloku Operacyjnego. W ramach projektu zakupiony został m. in. nowoczesny aparat RTG z ramieniem C. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii utworzone zostało nowe stanowisko intensywnej terapii, przeznaczone dla pacjentów wymagających izolacji z powodu zakaźnej choroby wirusowej.
Poczta pneumatyczna działa w całym szpitalu
- Drugą, bardzo istotną częścią projektu, była rozbudowa systemu poczty pneumatycznej w szpitalu. Dzięki tej inwestycji poczta pneumatyczna łączy obecnie szpitalne laboratorium i wszystkie oddziały GCZD. Poczta pneumatyczna pozwala na sprawne przesyłanie próbek do badan, co przyśpiesza czas diagnostyki oraz umożliwia szybsze podejmowanie skutecznych decyzji terapeutycznych - mówi Wojciech Gumułka
rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Ze środków projektu szpital sfinansował też wprowadzenie systemu zarządzania lekami. To rozwiązanie usprawnia nadzór nad dystrybucją leków w placówce. System przechowywania i podawania leków zwiększa bezpieczeństwo pacjentów w zakresie farmakoterapii. System przypomina m.in. o konieczności podania leku i o dawce leku zleconej pacjentowi przez lekarza. Ponadto w ramach zadania poddano modernizacji wszystkie apteczki oddziałowe o łącznej powierzchni 260 m2, wyposażając je w zabudowę medyczną dedykowaną do przechowywania leków i wyrobów medycznych. Apteczki oddziałowe zostały odpowiednio oczujnikowane w taki sposób, by stale monitorować parametry środowiskowe tj. temperaturę i wilgotność powietrza, co ma kluczowe znaczenie w zwiększeniu bezpieczeństwa przechowywania leków i prowadzonych z ich udziałem terapii.
Jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych. Prowadzone jest również kształcenie przed i podyplomowe, w tym specjalizacje, staże oraz kursy specjalistyczne w zawodach medycznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci. Placówka zatrudnia ponad 1000 pracowników.
Może Cię zainteresować: