Katowice grają w szachy – projekt dla prawie 800 uczniów klas I-III i 52 nauczycieli

W Katowicach zrealizowany został projekt, dzięki któremu najmłodsze pokolenia uczyły się gry w szachy. W szkoleniach wzięło udział 52 nauczycieli. Do projektu zgłosiło się prawie 800 uczniów, w tym 71 uczniów z Ukrainy.

Katowice grają w szachy – projekt dla uczniów klas I-III

- Sportowa rywalizacja uczy i rozwija - szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie wpływają na umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. Gra w szachy zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników. Dlatego zrealizowaliśmy w Katowicach kolejny szachowy projekt, który promował tę dyscyplinę sportu. Prawie 800 uczniów to wynik, który daje dużą satysfakcję – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Celem projektu, w którym uczestniczyło 25 samorządowych szkół podstawowych było przygotowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do nauczania dzieci w klasach I-III gry w szachy. Przekłada się to także na rozwój dzieci. Umiejętność gry w szachy w konsekwencji wpływa na: podniesienie kompetencji matematycznych, zdolności logicznego myślenia, poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, a także kompetencji społecznych wśród uczniów katowickich szkół, w tym uczniów pochodzących z Ukrainy. Wdrożenie programu, prócz oczywistego waloru edukacyjnego, stanowiło również doskonały sposób na integrację dzieci polskich i ukraińskich uczęszczających do katowickich szkół podstawowych. Zadanie zrealizowane zostało przez Klub Szachowy HETMAN w oparciu o darowiznę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci ,,UNICEF”.

- Szachy jako narzędzie w edukacji zostało zarekomendowane poprzez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i zalecenia Ministerstwa Edukacji. Katowice jako jedno z pierwszych dużych miast wprowadzają edukację poprzez szachy na taką skalę. Patrząc na szachową mapę świata bardzo cieszę się, że jesteśmy jednym z pionierów w tej dziedzinie. Co ważne, katowicki projekt powstawał w oparciu o doświadczenia najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Przed wprowadzeniem projektu współpracowaliśmy i konsultowaliśmy się zarówno z Garry Kasparowem jak i Judit Polgar. Z takim zapleczem merytorycznym i zaangażowaniem specjalistów wielokrotnego Mistrza Polski, Hetmana GKS Katowice jestem pewien, że wprowadzenie edukacji przez szachy w katowickich szkołach da długofalowe efekty w podwyższeniu wyników naukowych osiąganych przez uczniów naszych szkół - mówi Łukasz Turlej, katowiczanin, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej.

W trakcie realizacji projektu nauczyciele zostali przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia zajęć szachowych, w tym również z wykorzystania platformy internetowej ChessGrow.com, największej polskojęzycznej platformy do edukacji poprzez szachy. Nauczyciele, a także uczniowie otrzymali dostęp do platformy oraz indywidualne konta. Platforma jest interaktywna i w atrakcyjny sposób pozwala chłonąć i utrwalać wiedzę. Zawiera też bardzo dużo gotowych rozwiązań metodycznych, z których nauczyciele mogą korzystać. Wsparcie sprzętowe i produktowe zapewniła Grupa Mokate, która szeroko wspiera krajowe i międzynarodowe inicjatywy szachowe. Wdrażanie edukacji przez szachy w szkołach jest jednym z głównych celów zaangażowania firmy w Królewską Grę.

Wdrażanie programu pilotażowego podsumował Mistrz Międzynarodowy Grzegorz Masternak, koordynator projektu: - Wprowadzenie szachów do katowickich szkół było dla nas sporym wyzwaniem, nie wiedzieliśmy jak pomysł zostanie odebrany przez dyrektorów i nauczycieli. Frekwencja zaskoczyła nas bardzo pozytywnie, ale również wiązała się z wyzwaniami. Dzięki współpracy z UNICEF, miastem Katowice i partnerami, czyli Mokate i Chessgrow, wyposażyliśmy w sprzęt szachowy oraz podręczniki wszystkie dzieci biorące udział w projekcie. Udało się dostarczyć znacznie więcej sprzętu niż początkowo planowaliśmy. Co warto podkreślić, część szkół kontynuuje projekt po zakończeniu pilotażu. To bardzo nas cieszy i pokazuje potrzebę kontynuacji w kolejnych latach.

W ramach projektu zrealizowano dostawę 400 kompletów szachów i 25 szachownic demonstracyjnych. Dzieci oraz nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymali również książki, w sumie 800 egzemplarzy – zintegrowane z platformą internetową elementarze. Do końca grudnia ubiegłego roku nauczyciele przeprowadzili 721 godzin lekcyjnych zajęć, w których uczono gry w szachy.

- Najlepiej gry w szachy uczyć się właśnie w dzieciństwie. Dzisiejsze czasy dają do tego niesamowite możliwości. Dostępne są platformy do nauki gry i aplikacje, za pośrednictwem których możliwa jest gra z ludźmi z całego świata. To też pozwala uczyć się od najlepszych i wspiera w ogólnym rozwoju, dlatego staramy się popularyzować grę w szachy – podkreśla dr Adam Mokrysz, CEO Grupa Mokate.

Projekt promowany był m.in. w trakcie Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach oraz Global Chess Festival i Edukacyjnym Szczycie Szachowym grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie.

Szkola socjokratyczna katowice 05

Może Cię zainteresować:

Szkoła bez ocen, ławek, dzwonków obchodzi 1. urodziny. Dzień otwarty Szkoły Socjokratycznej w Katowicach odbędzie się 1 marca 2024 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

26/02/2024

Katowice korfantego prl

Może Cię zainteresować:

"Do ronda prowadzi nowoczesna autostrada". Oryginalny fotoprzewodnik po Katowicach za wczesnego Gierka

Autor: Maciej Poloczek

25/02/2024

Szpital dzieciecy ligota blok operacyjny 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Inwestycje za 20 mln zł w szpitalu dziecięcym w Ligocie. Zmodernizowano m.in. blok operacyjny

Autor: Katarzyna Pachelska

25/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon