Katowice dostały od Spółki Restrukturyzacji Kopalń 7,5 ha terenu w dzielnicy Janów-Nikiszowiec. Miasto chce tam postawić bazę dla autobusów PKM Katowice

W sumie sześć działek o łącznej powierzchni 75.030 m2 przejęło miasto Katowice od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To teren po Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek", znajdujący się w dzielnicy Janów-Nikiszowiec, przy ul. Szopienickiej i Transportowców. Miasto ma plany przeniesienia tu bazy autobusów PKM Katowice z ulicy Mickiewicza, ale nie wyklucza też budowy "mieszkaniówki".

W poniedziałek 16 września miasto Katowice podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń umowę, na mocy której dostało w formie nieodpłatnej darowizny 7,5 hektara terenu, w sumie 6 działek, położonych w rejonie ul. Transportowców i ul. Szopienickiej w dzielnicy Janów-Nikiszowiec (to teren byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek") oraz działkę drogową o pow. 197 m2 wchodzącą w pas powiatowej drogi publicznej ul. Kołodzieja, co pozwoli uregulować kwestie własnościowe drogi publicznej.

Na działkach, usytuowanych naprzeciwko Szybu Wilson, miasto chce zbudować nową bazę dla autobusów PKM Katowice, by mogła się przenieść z ulicy Mickiewicza.

- Będziemy też zastanawiać się, co zrobić z pozostałym terenem, chcemy tam umieścić funkcje usługowe, ale nie wykluczamy w przyszłości też funkcji mieszkaniowych dla tej części "Nowego Nikiszowca", jak lubię nazywać te tereny - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

To kolejna darowizna pogórniczych terenów Spółki na rzecz miasta Katowice. W 2023 roku do władz samorządu trafiło prawie 10 ha kompleksu KWK "Wieczorek", gdzie powstanie ultranowoczesny HUB gamingowo-technologiczny. Wcześniej, w sierpniu 2018 roku, spółka przekazała zabytkową część kompleksu szybu Poniatowski wraz z wieżą i budynkiem maszyny wyciągowej. Obiekty te biorą udział w corocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki - Industriadzie. Uzupełnieniem były przekazane w grudniu 2023 roku budynki laboratorium kopalnianego, łaźni i lampowni.

W sumie od 2018 roku do dziś SRK przekazała stolicy aglomeracji niemal 20 ha gruntów o wartości blisko 70 mln zł.

– Podpisany z Katowicami akt notarialny jest kolejnym naszym krokiem na drodze uwalniania terenów i obiektów pogórniczych, będących w naszej dyspozycji. Zyska między innymi infrastruktura drogowa. Przy okazji chciałbym podkreślić naszą determinację, by we współpracy z lokalnymi samorządami, w możliwie jak najszybszym tempie przyczyniać się do pobudzania rozwoju regionu – mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

– Mamy już bardzo dobre doświadczenia związane z transformacją terenów pokopalnianych. Wizytówka Katowic – Strefa Kultury – powstała na terenie, gdzie wcześniej fedrowała kopalnia Katowice, z kolei na terenach po kopalni Wieczorek lada moment zaczniemy budować Hub gamingowo-technologiczny, który ma być impulsem do rozwoju miasta w duchu nowoczesnych technologii. Teraz przejmujemy następne działki w tej dzielnicy, co wpłynie na dalszy rozwój miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przetarg na realizację pierwszej części budowy Hubu trwa do początku października, natomiast projektowanie drugiej części inwestycji zakończy się w drugim kwartale 2025 roku – dodaje prezydent.

Wizualizacja hub gamingowy katowice

Może Cię zainteresować:

Powstaje katowicki Hub gamingowo-technologiczny. Miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane

Autor: Redakcja

09/04/2024

Nikiszowiec w latach trzydziestych XX wieku 5

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca z lat 30. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy, my je pokolorowalismy

Autor: Patryk Osadnik

14/01/2024

Dzialka dolina trzech stawow 2

Może Cię zainteresować:

Katowice przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę w Dolinie Trzech Stawów

Autor: Katarzyna Pachelska

25/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon