Katowice dołączają do Powering Past Coal Alliance (PPCA). Dziś (9.01.) podpisano deklarację woli w tej sprawie. W uroczystości udział wzięli: prezydent Katowic Marcin Krupa, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Clunes oraz ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin.
Redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2012
Od 8 działających kopalń węgla kamiennego w Katowicach do jednej, która niebawem również zostanie wygaszona. Tak w skrócie wygląda historia przemysłu wydobywczego w naszym mieście.
Dziś (09.01) Katowice postanowiły wykonać kolejny krok w kierunku dekarbonizacji. Wraz ze złożeniem podpisu pod deklaracją Powering Past Coal Alliance (PPCA) zobowiązały się do opracowania miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych. Celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2012.
- Katowice mogą być wzorem dla innych miast jak w sposób zrównoważony dokonać transformacji. Stopniowe odejście od przemysłu ciężkiego nie skutkowało w naszym mieście wysokimi kosztami społecznymi. Dziś stopa bezrobocia jest w Katowicach jedną z najniższych w kraju i oscyluje wokół 1%. Przystępując do sojuszu będziemy mogli podzielić się swoim doświadczeniem z innymi miastami i regionami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Katowice jako 6 region w Polsce dołączają do grupy sygnatariuszy deklaracji Powering Past Coal Alliance (PPCA) obok Koszalina, Wałbrzycha, woj. wielkopolskiego, Wielkopolski Wschodniej oraz spółki ZE PAK.
Co znajduje się w deklaracji Powering Past Coal Alliance?
PPCA to pierwsza na świecie międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu ochronę klimatu i przyspieszenie rozwoju gospodarczego poprzez szybkie odejście od energetyki węglowej. W jego skład wchodzi obecnie ponad 180 podmiotów, które zobowiązały się odejść od węgla do 2030 roku w krajach OECD i EU, a do 2050 w krajach rozwijających się.
Sojusz został zainicjowany przez Kanadę i Wielką Brytanię w 2017 roku.
Jakie jeszcze zobowiązania przyjmują na siebie sygnatariusze PPCA?
- Rządy państw zobowiązują się do stopniowego wycofywania istniejących elektrowni węglowych oraz udzielenia
moratorium na budowę nowych elektrowni węglowych bez technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla; - Biznes oraz pozostali członkowie zobowiązują się do produkcji energii z pominięciem węgla;
- Wszyscy członkowie zobowiązują się do prowadzenia aktywnej polityki w kierunku czystej energii oraz ograniczania finansowania dla podmiotów pozyskującej energię z węgla bez technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Może Cię zainteresować: