Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował, że 22 lipca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1028/22 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach.
Kamienica przy Mariackiej nowym zabytkiem
To pięknie wyremontowana kamienica, jedna z prawdziwych ozdób tej imprezowej ulicy. Znajduje się w części bliżej Kościoła Mariackiego.
Więcej o ulicy Mariackiej w Katowicach: Co łączy katowicką Mariacką z dawną Wenecją, Amsterdamem czy Wiedniem? Spokojnie, chodzi o architekturę
Jak możemy przeczytać na profilu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, ulica Mariacka została zabudowana w drugiej połowie XIX w. według planu Nepilly'ego z 1875 r. (blok zamknięty ulic na wschód od Rynku). W 1876 r. ulicy nadano jej nazwę Richard-Holtzestraße na cześć, obchodzącego wtedy 25-lecie pracy jako lekarz, Richarda Holtzego − przewodniczącego ówczesnej Rady Miejskiej Katowic.
Kamienicę zbudowano pod koniec XIX wieku
Kamienicę mieszkalną przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach zbudowano ok. 1898 r., w linii zabudowy południowej pierzei ulicy. Czterokondygnacyjny murowany ceglany obiekt w stylu późnego historyzmu wzniesiono według projektu nieznanego autora. Budynek powstał na planie prostokąta, wraz z oficyną boczną w kształcę litery „L” (której nie objęto wpisem do rejestru zbytków na podstawie decyzji z 22 lipca). Kamienicę nakryto mansardowym dachem z facjatkami, a zwartą bryłę podpiwniczono (więźba dachowa drewniana).
Północna elewacja ma 6 osi, a w osiach skrajnych ulokowano pseudoryzality, zakończone szczytami w strefie dachu; zachowały się ceglane okładziny ścian i pasma tynku, tynkowe opaski otworów okiennych i drzwiowych z dekoracją roślinną (w podokiennikach na drugim piętrze w 4 osiach środkowych okrągłe medaliony).
Portal wejścia do sieni został opracowany w tynku z trójkątnym przyczółkiem i wolutami (neomanierystyczny). Stolarka okienna 6- i 4-kwaterowa (ze ślemieniem), została wymieniona na nową drewnianą.
Wewnątrz budynku zachował się oryginalny wystrój bramy przejazdowej oraz oryginalne dwubiegowe stalowe schody klatki schodowej, z drewnianą balustradą. W środkowej osi rzutu ulokowano bramę przejazdową, z dekoracją stiukową, zintegrowana z klatką schodową.
Zachowały się walory architektoniczne budynku
Obecnie właścicielem budynku jest Miasto Katowice, a pozostaje w zarządzie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Jest w całości zamieszkały. Obiekt ujęto w gminnej ewidencji zabytków. W latach 2005-2006 przeprowadzono kompleksową modernizację omawianej kamienicy, zachowując historyczne elementy wystroju.
W większości nie zachował się oryginalny wystrój wnętrz obiektu (w odniesieniu do części wspólnych), gdyż na przestrzeni wielu były one przebudowywane i dostosowywane do potrzeb użytkowników poszczególnych lokali mieszkalnych. Zachowały się bryła, rzut i wygląd elewacji, a więc - walory architektoniczne.