Gwiazda Górnośląska była niegdyś oficjalnym odznaczeniem wojskowym, które w 1925 roku ustanowiono w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Nagradzano nią powstańców śląskich, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski.
Jednym z eksponatów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest dyplom nadania Gwiazdy Górnośląskiej kpt. Teofilowi Wieczorkowi, na którym możemy przeczytać, że jest to "dowód uznania zasług położonych w walkach o wieczyste prawa Śląska piastowskiego".
Jak Jarosław Kaczyński upamiętnił powstania śląskie?
Przy okazji stulecia powstań śląskich Gwiazdę Górnośląską postanowił reaktywować marszałek Jakub Chełstowski. Oczywiście już nie jako odznaczenie wojskowe, ale cywilne wyróżnienie.
- Honorujemy nią osoby i instytucje (…), które przyczyniają się do rozwoju województwa śląskiego, mają istotny wkład w jego promocję, ale także budowę tożsamości naszej małej ojczyzny - wyjaśniał marszałek na oficjalnej gali wręczenia Gwiazd Górnośląskich, która odbyła się w Filharmonii Śląskiej nieprzypadkowo w Święto Niepodległości.
Największe znaczenie przy przyznawaniu Gwiazd Górnośląskich miało zaangażowanie podczas ostatnich trzech lat w upamiętnienie setnej rocznicy powstań śląskich. I tak w pierwszej kolejności - jeszcze przed galą z 11 listopada - wyróżnienia trafiły do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy.
- Wszystkie te osoby zasłużyły się w ostatnich latach bardzo mocno w różnych inicjatywach - utrzymywał Chełstowski w rozmowie z Marcinem Zasadą na antenie Radia Piekary. - Żeby chociażby zorganizować defiladę w 2019 roku, musiały zapaść pewne decyzje polityczne (…) Proszę mi wierzyć, że to nie są łatwe sprawy, a prezes Kaczyński mocno nas wspierał - wyjaśniał.
Przy tej okazji w mediach społecznościowych jak zawsze przypomniano słowa prezesa PiS sprzed lat, który mówił o Śląsku jako "zakamuflowanej opcji niemieckiej" oraz miejscu, "gdzie natężenie patologii jest bardzo wysokie".
Chełstowski wyróżnił Sakiewicza, a Sakiewicz Chełstowskiego
Marszałek województwa śląskiego na gali 11 listopada wyróżnił Gwiazdą Górnośląską m.in. redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza.
- Pisząc o Śląsku zawsze przedstawialiśmy jego prawdziwy obraz i jego znaczenie. Tak też było z tematyką powstań śląskich, prawdą o tych wielkich zrywach narodowowyzwoleńczych, które przez lata przedstawiano fałszywie jako wojnę polsko-polską, a nie polsko -niemiecką, czyli taką jaką była naprawdę - powiedział Sakiewicz.
Dwa dni później redaktor naczelny "Gazety Polskiej" wręczył marszałkowi województwa śląskiego nagrodę za wsparcie przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19. Chełstowski nazwał to w Radiu Piekary "kolizją terminów".
Gwiazdy Górnośląskie zostały przyznane także Klubowi "Gazety Polskiej" za to, że jego członkowie czynnie uczestniczyli w wydarzeniach upamiętniających powstania śląskie, abp. Wiktorowi Skworcowi, który był pomysłodawcą Panteonu Górnośląskiego, w którym znalazło się miejsce dla wielu duchownych, ale nie dla Jerzego Ziętka, Kazimierza Kutza i Zbigniewa Religi, oraz licznym politykom Prawa i Sprawiedliwości.
Pełna lista odznaczonych Gwiazdą Górnośląską:
- Jarosław Kaczyński (prezes Prawa i Sprawiedliwości),
- Mateusz Morawiecki (premier rządu z Prawa i Sprawiedliwości),
- Andrzej Duda (prezydent, kandydat Prawa i Sprawiedliwości),
- Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny „Gazety Polskiej”),
- Piotr Ornowski (redaktor naczelny Radia Katowice),
- Maciej Wojciechowski (dyrektor TVP Katowice),
- Klub "Gazety Polskiej",
- "Gość Niedzielny",
- Jadwiga Wiśniewska (europosłanka Prawa i Sprawiedliwości),
- Jarosław Wieczorek (wojewoda z Prawa i Sprawiedliwości),
- Wojciech Szarama (poseł Prawa i Sprawiedliwości),
- Abp Wiktor Skworc,
- Jan Kawulok (przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego z Prawa i Sprawiedliwości),
- prof. Zygmunt Woźniczka (dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach),
- dr Andrzej Krzystyniak (Fundacja Ślązacy.pl),
- Czesław Sobierajski (polityk Prawa i Sprawiedliwości, doradca wojewody śląskiego ds. polityki historycznej),
- Urząd Miasta Pszczyna,
- ppłk. Grzegorz Gdula, dowódca Garnizonu Bytom 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrzne,
- płk. Marek Majocha, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach,
- płk. dypl. Tomasz Białas Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
- płk. dypl. Artur Kozłowski Dowódca Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach.
Kto decyduje o przyznaniu Gwiazdy Górnośląskiej?
Zapytaliśmy biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o to, kto decyduje o przyznaniu Gwiazdy Górnośląskiej. Okazało się, że nie ma do tego celu wyznaczonej specjalnej kapituły.
- To podziękowanie w imieniu województwa śląskiego przekazywane przez marszałka Jakuba Chełstowskiego - przekazał Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Dowiedzieliśmy się również, że przyznanie wyróżnienia danej osobie lub instytucji nie wiąże się z indywidualnym uzasadnieniem tej decyzji. Ważne jest po prostu zaangażowanie w upamiętnienie historii powstań śląskich, promocję i budowę tożsamości regionu.