Współpracująca z Fundacją HumanDoc psycholożka Katarzyna Podleska przygotowała poradnik dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Takich dobroczyńców w całym województwie śląskim są setki, jeśli nie tysiące. Dla wielu jest to zapewne pierwsze zetknięcie z uchodźcami oraz dramatem wojny, dlatego warto się do tego dobrze przygotować.
- Osoby, które przyjmiesz do swojego domu, to osoby, które przeżyły traumę, doświadczyły straty i widziały lub słyszały o potwornych rzeczach, które się dzieją w ich kraju. Trudności w zasypianiu, nieufność wobec nieznanych osób i doświadczeń oraz obniżony nastrój nie należą do rzadkości - tłumaczy Katarzyna Podleska w poradniku
"Najlepszym sposobem na przywitanie gościa jest zaoferowanie mu herbaty"
Jak podkreśla psycholożka, cały proces zaczyna się jeszcze przed przyjazdem uchodźców, kiedy należy zastanowić się nad wyznaczeniem odpowiednich pomieszczeń, miejsc do przechowywania oraz zasad panujących w domu.
Następnym ważnym krokiem jest powitanie gości w domu.
- Najlepszym sposobem na przywitanie gościa jest zaoferowanie mu herbaty i czegoś do jedzenia, ale przygotuj się na to, że gość będzie czuć się nieswojo jedząc razem z tobą. To nie kwestia osobista - perspektywa jedzenia w nieznanym otoczeniu z osobami, których nie znają, może być dla nich zbyt niepokojąca. Dużo uśmiechów, podstawowe informacje i szansa na odpoczynek i sen mogą być tym, czego naprawdę potrzebują w tym momencie - wyjaśnia Katarzyna Podleska.
- Poza ciepłem i wytchnieniem, bardzo istotną sprawą dla twoich gości może być dostęp do internetu. Pamiętaj, że często na Ukrainie zostają ich rodziny i przyjaciele - będą chcieli mieć z nimi kontakt - dodaje.
Pierwszego dnia najważniejsze jest wskazanie miejsca do snu, a także łazienki czy kuchni. Reszta może poczekać.
Poradnik w wersji PDF można pobrać m.in. ze strony internetowej Uniwersytetu Śląskiego. Odpowiedni link znajduje się w zamieszczonym poniżej poście.
Katarzyna Podleska w poradniku opisała m.in. jak pomagać i jak rozmawiać z osobami, które mają za sobą traumatyczne przeżycia, jak wspierać dzieci czy z kim skontaktować się w razie pytań oraz problemów.